Kapat

Son Haberler

A+ A-

1 yıldır grevdeler

Birleşik Metal-İş Sendikası üyelerinin, TEGA Mühendislik'te başlattıkları grev, birinci yılını doldurdu. Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül, sorunlarının çözümü için hükümetin üzerine düşen görevi yapmadığnı belirtti.
Yayınlanma tarihi: 7 Şubat 2009 Cumartesi, 14:46

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyelerinin, Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki TEGA Mühendislik'te başlattıkları grev, birinci yılını tamamladı. Grevin birinci yılını doldurması dolayısıyla Ankara Emek ve Meslek Örgütleri Platformu, iş yeri önünde grev nöbetinde olan işçileri ziyaret ederek, desteklerini sundu.

Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül, yaptığı konuşmada, işverenle yürüttükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 7 Şubat 2008'de greve çıktıklarını söyledi.

Grev boyunca işverenin, grevdeki 72 işçiyi işten çıkardığını, işçilerin grev öncesi hak ettikleri ücretleri ödemediğini, yükümlü olmasına rağmen grev gözcüsü işçilerin yemek ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamadığını, işleri başka iş yerlerine kaydırdığını anlatan Gülengül, bu uygulamalara karşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sincan Kaymakamlığı, Sincan mahkemeleri ve jandarma komutanlığına yaptıkları başvuruların görmezden gelindiğini belirtti.

Gülengül, Ankara iş mahkemelerine yaptıkları başvurular sonunda ise TEGA Mühendisliğe iş yapan 3 iş yeriyle ilgili tespitler yapıldığını ve üretimin durdurulması yönünde ihtiyati tedbir kararları alındığını bildirdi.

Geçen sürede işe iade davalarının üyeleri lehine sonuçlanmaya başladığını, ödenmeyen ücretlerle ilgili davanın kazanıldığını dile getiren Gülengül, şunları kaydetti: ''Bütün bu gelişmeler, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'da olmakta ve başta Hükümet olmak üzere tüm görevliler, üzerlerine düşen görevlerini yapmamakta ısrar etmektedirler. Ama biz Birleşik Metal İşçileri Sendikası olarak şunu çok iyi biliyoruz, bu güzelim ülkede gören gözler ve işiten kulaklar var ve hiçbir şey onları susturamaz, haklıdan yana çığlıklarını yok edemez. Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde, TEGA işçilerinin başlattığı mücadele, bu bölgede kriz gerekçesi ile işten atılan, ücretleri, alacakları ödenmeyen veya daha düşük ücrete çalışmaları dayatılan binlerce işçiyi ilgilendiriyor. İşçileri örgütlenmeye, güç birliği yapmaya çağırıyoruz. Yaşanan haksızlıkların ancak bir arada, birlikte, gerçekten mücadele eden sendikalarda örgütlenilerek aşılabileceğine inanıyoruz.''

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler