Kamer Genç'e Genel Kurul cezası

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'e üç birleşim Genel Kurul'dan çıkarma cezası verildi.
Yayınlanma tarihi: 5 Temmuz 2013 Cuma, 07:04

TBMM Genel Kurulu'nda Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerinde, değişiklik önergesi üzerinde söz alan CHP'li Kamer Genç, hükümete yönelik çeşitli eleştirileri dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim ismini verdik başka bir yere de Pir Sultan Abdal ile Hacı Bektaş Veli ismini verelim" dediğini aktaran Genç, "Ya bu kadar bal kabağı gibi bir laf söylenmez" dedi. Genç'in bu sözlerine, AKP'li milletvekilleri tepki gösterdi.

TBMM Başkanıvekili Sadık Yakut da "Haddinizi bilin. Hiçbir zaman TBMM kürsüsü Sayın Cumhurbaşkanı'na hakaret kürsüsü değildir, konuşmalarınıza dikkat edin" diyerek Genç'i uyardı.

Kamer Genç, süresinin dolmasına rağmen kürsüde konuşmaya devam edince, Yakut, idare amirlerini göreve çağırdı ve birlemişe ara verdi.

Genç'i bazı CHP milletvetvekilleri kürsüden uzaklaştırdı.


Ceza talebi

Yakut, verilen aranın ardından Genç'e, İçtüzük'ün 161. maddesinin "Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı'na, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı'na ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı'na, Başkanlık görevini yerine getiren Başkanvekili'ne hakarette bulunmak, sövmek veya onları tehdit etmek yahut Türkiye Cumhuriyeti'ne veya onun anayasa düzenine sövmek" fıkrası uyarınca üç birleşim Genel Kurul'dan çıkarma cezası verilmesini teklif etti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, usul tartışması açarak, verilen arada, Sadık Yakut'un yanına iktidar partisini yetkililerinin girdiğini, doğru olanın tüm grupların grup başkanvekilleriyle bir araya gelinmesi olduğunu kaydetti.

"Elbette Sayın Cumhurbaşkanı hepimizin Cumhurbaşkanı'dır ve günlük siyasi tartışmaların dışında tutulması gerekir" ifadesini kullanan Hamzaçebi, Genç'in söylediği söze "talihsiz, amacını aşmış" denilebileceğini ancak bu sözden hakaret kastını almadığını bildirdi.

AKP'li Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise "Hakareti, küfürlerini rutin bir hale getirmesine rağmen Hamzaçebi'nin burada o milletvekilini savunma pozisyona düşmesini üzüntüyle ifade ediyorum" diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır, Yakut'un tüm gruplarla görüşerek karar almasını beklediklerini kaydederek, "Devleti yönetenlere hakaret edilmesini tasvip edemeyiz" yorumunda bulundu.

Sadık Yakut da kararı hiçbir siyasi parti yetkilisiyle değerlendirmediğini, tamamen kendi düşüncesi olduğunu belirtti.


"Fırsatınız olsa diri diri yakarsınız"

Kendini savunmak için kürsüye çıkan Kamer Genç, "Abdullah Gül'ü kendime Cumhurbaşkanı olarak kabul etmiyorum. AKP'nin noterliğini yapan kişidir. Hiçbir tasarrufunda tarafsızlığı yoktur. Laik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmamıştır, saygı duymuyorum" eleştirilerini getirdi.

"Fırsatınız olsa beni diri diri yakarsınız" diyen Genç, sözlerini, "Bana ne ceza verirseniz verin, vız gelir tırıs gider" diyerek tamamladı.

Genç'e konuşmasını ardından üç birleşim Genel Kurul'dan çıkama cezası verildi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Genç'in sözlerinin ceza gerektirmediğini ifade ederek, birleşime ara verilmesi halinde Genç'in Genel Kurul'dan ayrılacağını söyledi.

Yakut'un birleşime ara vermesinin ardından Genç, Genel Kurul'dan ayrıldı.


Genç: Konuşmamda ne sövme ne hakaret ne tehdit var"

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, dün gece TBMM Genel Kurulu'ndan 3 birleşim çıkarma cezası almasına neden olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yönelik konuşmasında sövme, hakaret ya da tehdit olmadığını öne sürdü.

Genç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, dün Genel Kurul'da yaptığı konuşmadan dolayı 3 birleşim çıkarma cezası verildiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, 3. boğaz köprüsüne Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin eleştiriler karşısında başka büyük bir projeye de Pir Sultan Abdal adının verilebileceğini söylediğini anlatan Genç, "Pir Sultan ve Hacı Bektaş büyük ilim adamı, din adamıdır. Hiçbir ırk ya da inanç mensuplarına karşı katliam yapmamış insanlardır" dedi.

Gül'ün bu sözlerini, Genel Kurul'da "balkabağı gibi laf" diye değerlendirdiğini ifade eden Genç, "Ne baldır ne kabak. Bunun neresi hakaret? Ben hakaret görmüyorum. Konuşmamda ne sövme ne hakaret ne tehdit var. Cumhurbaşkanı'nın sözündeki mantıksızlığı vurgulamak için söyledim" diye konuştu.

Kamer Genç, Genel Kurul'da kürsüye çıkmasından AKP'lilerin rahatsız olduğunu ve kendisine de hakaretler edildiğini savundu.

Cezanın kendisi için onur olduğunu dile getiren Genç, "Ceza bana sivrisinek vızıltısı gibi gelir. En fazla 3 birleşimden çıkarma cezası verilebiliyor. Azamisini kullandılar" dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.