Dolar rekor kırdı: 1.96

Bankalararası piyasada dolar/TL ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından tarihi zirvesi olan 1,9605 seviyesini gördü.
Yayınlanma tarihi: 5 Temmuz 2013 Cuma, 13:31

ABD'de haziran ayı tarım dışı istihdam verisinin 165 bin artması beklenirken 195 bin olarak açıklanması ve önceki ay istihdam datalarının yukarı yönlü revizyonu ile doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında yükselişe geçti.

Dolar/TL küresel piyasalarla birlikte yükselişe geçerek bankalararası piyasada 1,9605 seviyesini görürken, böylece tarihinin en yüksek seviyesi rekorunu kırmış oldu. Dolar/TL'nin en yüksek seviye rekoru daha önce 24 Haziran'da gördüğü 1,9603 seviyesindeydi.

ABD verileri sonrası Dolar Güney Afrika randı karşısında yüzde 1,17 oranında değer kazanırken, Hindistan rupisi karşısında yüzde 1,82, Macar forinti karşısında ise yüzde 1,50 oranında yükseliş kaydetti.

Analistler, açıklanan verilerin parasal genişlemeye yönelik tedirginliği artırdığını ve bunun da doların değer kazanmasına neden olduğunu belirtiyor.

Gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı baskılarının kısa vadede kademeli olarak devam edebileceğini ifade eden analistler, ekonomik aktivitenin iyileşmesine yönelik algının fiyatlara yansımasının orta vadede kendini gösterebileceğini kaydediyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.