CHP'nin biber gazına ilişkin önerisine ret

CHP'nin, göz yaşartıcı gazların etkilerinin araştırılması ile ilgili önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi kabul edilmedi.

08 Temmuz 2013 Pazartesi, 14:07

CHP, gözyaşartıcı gazların etkilerinin araştırılması ile ilgili önergenin bugün görüşülmesine ilişkin önerisini TBMM Genel Kurulu'na getirdi.

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, biber gazının, öksürük, solunum yetmezliği, solunum durması ve böylece beynin hasar görmesi, tansiyonun ani yükselmesi, bayılma, sinir sistemide kalıcı hasar oluşma gibi olumsuz etkileri olduğunu belirterek, biber gazının yasaklanması ve maruz kalanların da kontrol altına alınması gerektiğini kaydetti.

AKP Çankırı Milletvekili İdris Şahin, biber gazının kullanılmasını hoş karşılayamayacaklarını ifade ederek, kolluk görevlilerinin biber gazına orantılılık ölçüsünde başvurması gerektiğini söyledi.

Polis zorda kalmadığı müddetçe ve karşısındaki muhataplarını uyarmadan, asla böyle bir yönteme başvurmadığını belirten Şahin, "Kolluk kuvvetleri gösterilerde önlemini almak ve müdahale etmek durumundadır" dedi. Şahin, Adana ve Mersin'de ele geçen sarin gazlarının, sanki eylemlerde kullanılıyor gibi gösterilmesini de kabul edemeyeceğini bildirdi.

Şahin, "Samimi talepler karşısında gerek Hükümet gerekse yerel yöneticilerin, her türlü taleplere karşı açık olduklarını ve meşru zeminde hak arama yöntemlerine karşı da duyarsız kalmayacaklarını ifade etmelerine rağmen, hukuk devletinde hukuku aşarak ve zorlayarak, hak arama elde etmeye çalışanlara karşı da - kusura bakmayın - kolluk kuvvetleri gereğini yapmak durumundadır. Son günlerde yargıya intikal etmiş bir konuyla alakalı oradaki esnafın içinde bulunduğu durumu en iyi anlaması gereken sizlersiniz. Oradaki esnafı da dinleyin, onların mağduriyetlerini görün. Oradaki esnafın hukuk çerçevesinde yaptığı bir eylemi, yargıya müdahale ederek, sanki Hükümetin bu kişileri tutuklamadığı gibi bir söylem içine girmenin haksızlık olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, "Bir ülkede gaz ne kadar çok kullanılıyorsa o ülkede demokrasi o kadar az demektir" dedi.

Devletin olaylara gazsız müdahale yöntemlerini bulması gerektiğine işaret eden Yeniçeri, "Başbakan Gezi Parkı'na gitmeliydi ve orada ağaçlara sahihp çıkanları tebrik etmeliydi. Oraya gitmez ve orayı birtakım yakıp yıkıcı örgütlerin arenasına dönüştürürseniz, 'şundan kaynaklandı, bundan kaynaklandı' deme hakkına sahip değilsiniz" dedi.

Yeniçeri, AKP sıralarından laf atılması üzerine, "Ne oradakileri algıladınız ne de bizi algılıyorsunuz" diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Yeniçeri'nin konuşma süresi dolmasına rağmen kürsüden ayrılmayarak konuşmasına devam etmesi ve "Ben buradan gitmiyorum, hadi bakalım" demesi üzerine, birleşime ara verdi.

Bu sırada, AKP sıralarından, "Yeniçeri ayaklanması mı?" diye laf atıldı. Yeniçeri de ara verilmesi üzerine kürsüden ayrılırken, "Oradan el kol hareketi yapılıyor" dedi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da AKP sıralarına bakarak, "Ne yılışık adamlarsınız, kahvehane gibi burası" diye konuştu.


"Biber gazı vandalizmin yan etkisidir"

Aradan sonra açılan birleşimde kürsüye gelen AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, "Biber gazı, polise atılan taşların, esnafa atılan taşların, sokakları terörize etmenin, vandalizmin, darbeye zemin oluşturmanın, camiye saygısızlık etmenin yan etkisidir" dedi. Biber gazı kullanılmasını tasvip etmiyoruz ancak kişilerin onun kullanılmasını sağlayacak zemini oluşturmaması gerekir" şeklinde konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "İstanbul'da palayla, sopayla vatandaşlara saldıran kişilerin suç işledikleri gayet açıkken, AKP'li Şahin'in, oradaki esnafın yaptığı saldırıyı hukuk çerçevesinde yaptığını söylemesinin korumacı ve kollamacı yaklaşım olduğunu" söyledi. Vural, "Palayla, sopayla saldıracaklar ancak 'hukuk çerçevesinde yapılıyor' denilecek, Bunu kınıyorum" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Şahin'in, palayla yapılan saldırıyı hukuksal bir eylem olarak gördüğünü söylediğini ifade ederek, sözlerine açıklık getirmek için tekrar söz alan Şahin'in özür dilemesi gerekirken bunu yapmadığını söyledi.

Hamzaçebi, "Başbakan ve arkadaşları palanın arkasına düşmüş, palalı demokrasiyi savunuyor" dedi.

Sataşma gerekçesiyle kürsüye gelen AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Bu ifadeyi çok çirkin buluyorum ve kınıyorum" diye konuştu.

Kargaşayı kimin çıkardığının ve sokakları kimin terörize ettiğinin geçmişte de bugün de bilindiğini belirten Canikli, "Burada haksız ve yanlış ifadeler ortaya konulursa, o zaman biz de Türkiye'de kimin ülkeyi terörize etmeye çalıştığını, huzurunu bozmak için meydanlara, sokaklara illlegal bir şekilde nasıl çıkıldığını açıklarız" dedi.

Konuşmaların ardından, CHP'nin önerisi kabul edilmedi. Bu arada, kabul edilen Danışma Kurulu önerisine göre TBMM Genel Kurulu yarın saat 14.00'te toplanacak.