Basına vergiyle 'terbiye'

Yolsuzluk haberlerine her gün bir yenisinin eklenmesi üzerine sinirlenen Erdoğan'ın medyayı açık bir dille tehdit etmesinin ardından "yandaş" olmayan medyaya karşı ilk adım önceki gün atıldı. Maliye, Doğan Grubu'na toplam 826 milyon TL'yi bulan vergi cezası kesti. Bu adımı "vicdansızlık" olarak değerlendiren Doğan Yayın Holding, yargıya başvuracağını açıkladı.

20 Şubat 2009 Cuma, 11:27

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarındaki tehditlerinin ardından medya gruplarına yönelik baskılar arttı. Son dönemde Erdoğan tarafından hedef tahtasına konulan Doğan Yayın Holding’e 826 milyon TL vergi cezası kesildi.

Partisiyle ilgili yolsuzluk haberlerinin artması üzerine çok sayıda medya kuruluşuyla bağlarını koparan Başbakan Erdoğan, önce seçim meydanlarında kendileriyle ilgili olumsuz haber yapan medya organlarını boykot çağrısı yapmıştı. Erdoğan, Samsun mitinginde yaptığı konuşmada, “Bunların yandaş medyası niye rahatsız oluyor biliyor musunuz? Hortumları kesildi, onun için. Bunlarda her tür suiistimal var. En sonunda bana onları da açıklattıracaklar” demişti.

İşte Erdoğan’ın bu sözlerinin üzerinden bir hafta bile geçmeden “yandaş” olmayan medyaya karşı ilk adım önceki gün atıldı. Maliye, Doğan Grubu’na toplam 826 milyon TL’yi bulan vergi cezası kesti.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Doğan Yayın Holding’e yönelik vergi incelemesinin objektif kriterlere göre yapıldığını ileri sürerek, söz konusu medya grubunun son dönemde hükümete yönelik saldırılarının bu incelemeyi engelleme amaçlı olduğunu söyledi. Canikli, Erdoğan’ın son dönemde Aydın Doğan Grubu’na bağlı medya organlarını boykot çağrısının anımsatılarak bu dönemde ceza kesilmesinin bir tesadüf olup olmadığının sorulması üzerine, incelemenin 11 ay önce başlatıldığını, boykot çağrısı ile inceleme arasında bir örtüşmenin söz konusu olmadığını savundu. Canikli, “AKP hükümeti döneminde zaman zaman mali suçlara ve vergi suçlarına af getirildi. Eğer Aydın Doğan, hükümete yönelik politikasını değiştirirse bu ceza da bir yasa değişikliğiyle af kapsamına girebilir mi?” sorusu üzerine “Hayır böyle bir şey söz konusu değil. İnceleme objektif kriterlere göre yapılmıştır” diye konuştu.

‘Dur deme zamanı’

Verilen cezayı “vicdansızlık” olarak değerlendiren Doğan Yayın Holding, yargıya başvuracağını açıkladı. Doğan Grubu’ndan yapılan açıklamada ise, “2007 seçimlerinin ardından AKP iktidarının gruba yönelik siyasi itham ve suçlamalarına paralel olarak bürokratik baskı ve engellerin de arttığı görülmektedir. Son bir yıldır şirketlerimizde sürekli inceleme yapılmaktadır” denildi.

Doğan Grubu’nun hiçbir zaman imtiyaz ve ayrıcalık peşinde olmadığı, devletten sadece adalet ve eşitlik talep ettiği kaydedilen açıklamada, “Doğan Grubu’nun her şirketi en ince hesabına kadar incelemeye açıktır. Her bir kuruşun hesabı verilir. Ancak otoriter bir siyasi güce karşı mücadele etmenin zorluğu da açıktır. Bu ülkede yatırım yapan, istihdam sağlayan, vergisini ödeyen tüm kurum ve kişilerin de yapılan haksızlıklara dur deme zamanı gelmiştir” görüşüne yer verildi.