Eşcinsel karşıtı rahibe yasak

Eşcinsel karşıtlığı ve bu konudaki sert söylemleriyle bilinen Amerikalı rahip Fred Phelph'in İngiltere'ye girişi, ''nefret içeren görüşlerini yaymasına engel olunması'' amacıyla, İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı.

20 Şubat 2009 Cuma, 12:58

Amerika Kansas'taki West-Boro Baptist Kilisesinin kurucusu olan Rahip Fred Phelph ve taraftarlarının ABD'de, ''Tanrı eşcinsel erkeklerden nefret eder'' sloganıyla kampanya yaptıkları bildirildi.

Rahip ve taraftarlarının ABD'nin başına gelenleri de toplumun homoseksüelliğe yönelik toleranslı tavırlarına bağladığı belirtiliyor.

Rahip Phelps'in İngiltere'ye, 1998'de öldürülen bir homoseksüel erkeğin yaşamını dramatize eden oyunu izlemek üzere gelmek istediği açıklandı.

İçişleri Bakanı Jacqui Smith'in rahip Phelps'in ülkeye girişine yasak getiren belgeyi bizzat imzaladığı ve buna gerekçe olarak da rahibin, ''toplumu birbirine düşürmeye yönelik kabul edilemez davranış ve yorumlarını gösterdiği'' açıklandı.

İçişleri Bakanlığı geçen hafta da Müslümanlara karşı söylemleriyle tepki çeken Hollandalı Parlamenter ve Özgürlük partisi lideri Geert Wilders'ın ülkeye girişini yasaklamış, söz konusu parlamenter uçakla geldiği İngiltere'de Heathrow havaalanında bir süre gözaltına alınıp sorgulandıktan sonra ülkesine geri gönderilmişti.

İngiliz basını ise, Bakanlığın bu yeni uygulamasının bazı kesimlerce, ''yasaklanan kişiyi kahraman yaptığı'' gerekçesiyle eleştirildiğini yazıyor.