Bakan sansürü savundu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 10. sınıf Türk Edebiyatı ders kitabında Yunus Emre'ye ait 16 satırdan oluşan şiirden 'huri' ifadelerinin yer aldığı dizelerin çıkarılmasını, 'Öğretilen konuda amaçlanan şair ve şiirin tamamının incelenmesi değil, örnek metin verilmesi' diye savundu.
Yayınlanma tarihi: 8 Ağustos 2013 Perşembe, 07:13

MEB’in 10. sınıf öğrencileri için hazırlanan Türk Edebiyatı kitabında yer alan Yunus Emre’nin “Cennet Cennet Dedikleri” adlı şiirine yapılan sansüre savunma geldi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın soru önergesine verdiği yanıtta 16 dizeden oluşan şiirde “Cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri / İsteyene ver onları, bana seni gerek seni” dizelerinin çıkarılmasına ilginç bir savunma getirdi.

Avcı, ders kitabında “Oğuz Türkçesinin Anadolu’daki İlk Ürünleri - Coşku ve Heyecanı Dile Getiren Metinler” konu başlağı altında Yunus Emre, Karacaoğlan, Kaygusuz Abdal, Hoca Dehhani ve Süleyman Çelebi gibi şair ve ozanların şiirlerinden alınan bölümlerle konu ile ilgili inceleme ve etkinlik yapıldığını ifade etti.

‘Örnek metin’

Bakan Avcı, ders kitabında sansüre konu olan metinde amacın adı geçen şairler ya da şiirlerin incelenmesi değil, söz konusu döneme ait örnek metinler olduğunu kaydetti. Avcı, kitapta her bir şiirden bazı bölümlerin alındığını ve söz konusu döneme ilişkin örnek metinler olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Özel sektörden yayınevleri ve devlet kitaplarında da aynı konu başlığı altında bazılarının örtüştüğünü belirten Avcı, “Oğuz Türkçesinin Anadolu’daki ilk ürünlerine ilişkin farklı örnekler kullanıldığı ve farklı kitaplarda aynı şiirden farklı dörtlüklerin alıntılandığı görülmektedir” diye konuştu.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.