Bayram tehdidi

Bayram namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Sıcak bir sonbahar geliyor” yorumlarıyla ilgili “..Herhangi bir yanlış yapılması halinde iktidarımız olarak gereken ne ise onu yaparız” dedi.
Yayınlanma tarihi: 9 Ağustos 2013 Cuma, 00:21

Başbakan Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında verilen hapis cezasına ilişkin de, “Birincil mahkemenin vermiş olduğu karar, nihai bir karar değildir. Bunun biliyorsunuz Yargıtay’da tekrar masaya yatırılması söz konusudur. Yargıtay’ın vereceği karar da aslında nihai değildir” değerlendirmesi yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını dün, Süleymaniye Camisi’nde kıldı. Bayram namazından sonra yurttaşlarla bayramlaşan Erdoğan, Mimar Sinan Türbesi’ni ziyaret etti, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, “Sıcak bir sonbahar geliyor” şeklinde değerlendirmeler ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Okullarda bir takım eylem hazırlıkları var şeklinde istihbarat aldık” sözlerinin anımsatılması üzerine “Ben bu yollara tevessül etmenin ülkemiz için bir sıkıntı nedeni olabileceğini söyleyebilirim” dedi.

Bu yollara başvuranlara kolluk kuvvetlerinin müdahale edeceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

“Bu tür yollara tevessül edenler, şunu özellikle bilmeleri gerekir ki, bu ülke tüm güvenlik güçleri ile gereken cevap ne ise, bu cevabı haddini bilmeyenlere haddini bildirir. Çünkü bunların hiçbirisinin özgürlük arayışı olmadığı, çok açık net ortadadır.

Neyiniz eksik? A’dan Z’ye şu on yıl içersinde temel hak ve özgürlükler noktasında Cumhuriyet tarihinde verilmemiş olan hakları AK parti iktidarı vermiştir ve görülmemiş reformları yapmıştır. Ekonomik noktada yakalanmayan seviyeleri yakalamıştır.

Bütün bunlar açık net ortada. Demokrasi ile özellikle ekonomiyi at başı sürdüren bir iktidarımız var. Bütün bunların karşısında herhangi bir yanlış yapılması halinde de iktidarımız olarak gereken ne ise onu yaparız.”

“Kılıçdaroğlu suç işliyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ergenekon davasındaki karar ilişkin açıklamalarına da tepki gösteren Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

“Gerek Ana Muhalefetin, gerek diğer muhalefetin yapmış oldukları açıklamalara bu süreçle ilgili çok çirkindir. Yargı organı istediğim kararı verdiği zaman iyi ;istemediğim kararı verirse kötü diye bir mantık olmaz.

Şu anda bu süreç içersinde özellikle anayasa gereği yanılmıyorsam 138. madde... Bu maddeye çok açık net muhalefet söz konusudur. Burada ana muhalefet partisinin genel başkanını yapmış olduğu açıklamalar bana göre suç teşkil etmektedir.”

Siyasetçilerin konumlarını iyi bilmek zorunda olduğunu ifade eden Erdoğan, “Aynı şekilde MHP Genel Başkanının yapmış olduğu açıklamalar da çok çok çirkin açıklamalardır” dedi. Erdoğan, demokratikleşme paketini güncelleyeceklerini, meclisinde erken açılma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Obama ile görüştü

ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmeye ilişkin de bilgi veren Erdoğan şöyle konuştu:

“Ağırlıklı olarak Suriye ve Mısır konularını görüştük. Suriye’de müşterek ne gibi adımlar atabiliriz, bunları konuştuk. Aşırı uçların oralarda özellikle bir yer kapma yarışı içinde oldukları hepimizin malumudur. Bunlardan biz de rahatsızız.

Aynı şekilde batılı ülkeler de ciddi manada rahatsızlık duyuyor. Nitekim bu aşırı uçların aynı şekilde PYD, El Kaide, bunların kendi aralarındaki kapışmalar, bizim sınır illerimizde onlarca vatandaşımızın şehit olmasına neden oldu.”

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.