Haraç El-Nusra'ya

Suriye sınırında son günlerde patlayan kaçakçılık olayları tartışılırken, kritik noktalardaki Kuşaklı ve Yalankoz karakollarının kaldırıldığı ortaya çıktı. Sınırın karşısındaki tepeye 3 çadırla gümrük yapılanmasını oluşturan El Nusra haraç topluyor. Hem Suriye muhalifleri hem kaçakçılar bölgede cirit atıyor.
Yayınlanma tarihi: 10 Ağustos 2013 Cumartesi, 03:26

Türkiye-Suriye sınırında son günlerde patlayan kaçakçılık olayları tartışılırken, sınırın kritik noktalarındaki Kuşaklı ve Yalankoz karakollarının kaldırıldığı ortaya çıktı. İç savaş nedeniyle sınır yol geçen hanına dönerken, sınırın Suriye tarafında El Nusra Cehpesi’nin kontrolündeki bölgede gasp edilen malzemeler ve kaçak ürünler ise Hatay ve ilçelerinde tezgâhları süslüyor. El Nusra Cehpesi ise sınırda kurduğu çadırla kaçakçılardan haraç alıyor.

Suriye’deki iç karışıklık ve AKP hükümetinin El Kaide gibi silahlı muhalifleri destekleyen tutumu iki ülke arasındaki ilişkileri gerdi. Hatay ile Suriye arasında yapılan ticaret durma noktasına geldi. Sanayiciler, nakliyeciler, ithalat ve ihracatçılar, turizm firmaları batma noktasına geldi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın verilerine göre 2010’da 250 milyon dolar olan ihracat, geçen yıl neredeyse sıfır noktasına geldi. Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarından gelen ve giden yolcu sayıları da yüzde 46 geriledi. Kent ekonomisinin çökmesi kaçakçılığı tetikledi. Reyhanlı’nın Suriye sınırındaki köylerin kaçakçılık ile geçindiği bilinirken, buradaki sınır Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle yol geçen hanına döndü.

Karakollar kaldırıldı


Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Suriye’deki Bab-Ül Hawa Sınır Kapısı’nın ve Suriye tarafındaki karakolların El Nusra Cephesi tarafından ele geçirilmesinin ardından sınırın karşı tarafındaki kontroller sona erdi.

ÖSO’nun silahlı militanları ve özellikle selefi grupların sınır ötesi gidiş-gelişlerde ağırlıklı olarak kullandığı Cilvegözü yakınlarındaki Kuşaklı köyünde sınıra sıfır noktada kurulan hudut karakolu, geçen yıl haziran ayında kapatıldı.

Hatay’ın sınır ilçelerinden Kırıkhan’daki Yalankoz Jandarma Karakolu da kapandı. Amik Ovası ile Suriye sınırı arasındaki bölgeyi gören bu karakolun sınır geçişlerinde kritik bir önemi bulunuyordu.

Kaçakçılık El Nusra kontrolünde

Yayladağı’nda karakola 100 metre mesafede bulunan arsayı kullanıp, Asi Nehri’nden geçen Suriyeli silahlı muhalifler ise Suriye’de gasp edilen eşyaları getirip Kuşaklı yöresinde satmaya başladı. El Nusra Cephesi’nin kontrolü altındaki bölgede gasp edilen malzemeler, Türkiye pazarında yöre halkına verilen komisyon ya da ortaklıklarla satışa sunuldu.

Suriye ile ticaret iki yıl öncesinde durmasına rağmen, Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü, Hassa, Kırıkhan ve İskenderun’da halen Suriye çayları ve komşü ülke ürünleri tezgâhlarda satılmaya devam ediliyor.

El Nusra’nın sınırdaki haraç çadırı

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, “Bölgedeki en kritik karakolların kaldırılması akıl almaz bir durum. Kuşaklı karakolunun kaldırılmasının hemen ardından El Nusra Cehpesi karakolun karşısındaki tepeye 3 çadırla gümrük yapılanmasını oluşturdu. Ve El Nusra’nın gümrük çadırı, Türkiye’ye geçirilen her bidon akaryakıttan ‘gümrük işlemi’ olarak 500 Suriye lirası haraç alıyor. Bunu bütün yetkililer biliyor” dedi.

Kaçakçılar da silahlı muhalifler de cirit atıyor

CHP Reyhanlı İlçe Başkanı Tamer Apiş de “Sıfır noktasındaki Kuşaklı karakolu kapatıldı, yerine 10 kilometre ilerideki Bükülmez köyüne karakol yapıldı. Her ikisi de sınır köyü, ama akaryakıt kaçakçılığının yaygın olarak yapıldığı yer Kuşaklı yöresi. Bükülmez bölgesi daha çok Suriye’deki silahlı muhaliflere lojistik malzemeler gönderilen bir yer. Ama hem kaçakçılar hem de muhalifler, yörenin her yerini, her yanını kullanıyor. Yörede cirit atıyor” diye konuştu.

Kaçakçılık meslek haline geldi


Hatay AKP Milletvekili Orhan Karasayar ise yörede kaçakçılığın meslek haline geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Suriye’deki olaylar kısa zamanda bitecek, süreç sona erecek düşüncesi ve bölgedeki asker sayısının belirli bir düzeyde ve az olması, mücadelede yetersiz kalınmasını getirdi. Ama artık durum değişti, çünkü Suriye’deki bu süreç uzun süreceğe benziyor. Önlemler de arttırıldı. Sınırda askere karşı gelenler, silah sıkıp taş atanlar, kaçakçılığı meslek haline getiren kişilerdir.”

Bayram'da kana bulandı

El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen El Nusra Cephesi bayramda bile saldırılarını sürdürüyor. El Nusra Cephesi’nin Suriye’nin kuzeyinde köylere saldırdığı, Til Eran’da hastane basıp 23 yaşındaki yaralı bir Kürt gencini herkesin gözleri önünde kafasını keserek öldürdüğü belirtildi. Suriye ordusunun ise Halep’te Kürt mahallelerine operasyon düzenlediği bildirildi.

Suriye’nin kuzeyinde El Kaide ve El Nusra Cephesi gibi Selefi gruplar ile PKK’ye yakınlığıyla bilinen PYD arasındaki çatışmalar bayramda da sürdü. PYD, bayram boyunca 3 gün çatışmasızlık ilan etmesine karşın El Nusra Cephesi’nin Til Ebyad, Girkê Legê ve Kobani’de saldırılar düzenlediği belirtildi. El Nusra Cehpesi’nin Til Ebyad’a bağlı Kendal köyüne top saldırısı düzenlediği, Gire Sipi bölgesine ağır silahlarla saldırdığı, Yusufiye köyünde PYD’ye ait kontrol noktalarına saldırdığı ve bölgedeki çatışmaların sürdüğü ifade edildi. Halep bölgesindeki Til Eran beldesinde 23 yaşındaki Hemis Berho’nun El Nusra Cehpesi’nin saldırısı sırasında yaralandığı, yakınları tarafından Til Eran Hastanesi’ne kaldırılan gencin burada hastaneyi basan El Nusra militanlarınca herkesin gözleri önünde kafası kesilerek öldürüldüğü bildirildi. Halep’te ise ordunun Kürt mahallesi Şeyhmeksud’a operasyon düzenlediği, çatışmaların sabaha kadar sürdüğü ifade edildi.

‘Kardeşimi tuzağa düşürdüler’


Suriye’nin kuzeyindeki Til Ebyad bölgesinde Adıyaman nüfusuna kayıtlı 17 yaşındaki A.S’nin defteri ve özel eşyalarının bulunmasının ardından 22 yaşındaki F.A’nın da İstanbul’daki bir cemaat tarafından Suriye’ye savaşmaya götürüldüğü ortaya çıktı. A.S.’nin defterinde de telefon numaraları çıkan F.A’nın ağabeyi M.A. ise ANF’ye konuştu. Kardeşinin 6 Haziran’dan beri kayıp olduğunu ifade eden M.A, “Bağcılar Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra birden değişti. Zaten içine kapanıktı, daha da durgunlaştı. Sakal bıraktı, şalvarla dolaşmaya başladı. Fatih’te bir cemaate katılmış. 6 Haziran günü her zamanki gibi eve geldi. Namazını kıldıktan sonra, ‘Ben gidiyorum’ deyip çıktı. Çıkış o çıkış. Başvurmadığım karakol, hastane kalmadı. Kaybolduktan 10 gün sonra F. diğer kardeşimi arayıp Suriye’de olduğunu, iyi olduğunu söyleyip telefonu kapatmış. Kardeşim yüzde 40 işitme engelli. Bu sorun nedeniyle askerlikten de muaf oldu. Kandırılmaya yatkın bir yapısı vardı. Kardeşimi tuzağa düşürdüler” dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.