"Başbakan kendisine dokunanı vuruyor"

DSP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, ''Başbakan kabadayı geçiniyor ama kabadayılığın 'raconu'nu da bilmiyor. Gerçek kabadayılar kimseyi arkadan vurmazlar. Başbakan ise kendisine dokunanı vuruyor'' dedi.

24 Şubat 2009 Salı, 12:29

DSP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''meydanları, bağırıp çağırmayı, medyayı korkutmayı, susturmayı, cezalandırmayı, muhalefeti tehdit etmeyi, kendisini eleştirenleri mahkemeye vermeyi çok sevdiğini'' belirterek, Erdoğan'ın, Türkiye'yi ''babasının çiftliği'', milleti de ''kendisinin tebaası'' gibi gördüğünü kaydetti. Yağız, Başbakan Erdoğan'ın, ''önüne gelene esip gürlediğini, millete kızdığını'' ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın ''Çamur atma, git mahkemeye ver'' sözlerini anımsatan Yağız, Erdoğan'ı ''dokunulmazlıkların kaldırılması çağrılarına kulak tıkamakla'' eleştirdi.

Yağız, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
''Başbakan, dokunulmazlık zırhına sığınanların hesap veremeyeceğini es geçiyor. Bu arada, 'Başkalarının da dokunulmazlığı var, onları da kaldıralım' diyor ama çıkardığı yasalarla bazı kurumların yöneticilerine dokunulmazlık zırhı sağladığını da unutuyor. Başbakan yasaları da umursamıyor, açıkça çiğniyor, Yüksek Seçim Kurulu'nun uyarılarını bile takmıyor. Su tesisatı olmayan evlere bulaşık makinesi dağıtan valiye arka çıkıyor, inadına onu tebrik ediyor.''

Yağız, Başbakan Erdoğan'ın ''Anayasa'yı, kanunları, yönetmelikleri, ilkeleri umursamadığını'' belirterek, ''Başbakan kabadayı geçiniyor ama kabadayılığın 'raconu'nu da bilmiyor. Zira 'racon'suz saldırıyor. Oysa gerçek kabadayılar kimseyi arkadan vurmazlar. Başbakan ise arkadan, önden, yandan-mandan fark etmiyor, kendisine dokunanı vuruyor. Anlaşılan bundan da büyük keyif alıyor. Özetle, Başbakan işin cılkını çıkardı. Ülkemizi ne yazık ki böyle bir başbakan yönetiyor. Herhalde bu, milletimize verilmiş en büyük cezadır'' görüşünü dile getirdi.