Çelik'ten Bakan Şahin'e destek yok

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in kamuoyunda tepki çeken sözlerini "Ben olsam böyle söylemezdim, söylediğine katılmıyorum" sözleriyle değerlendirdi.

24 Şubat 2009 Salı, 16:49

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Meclis Genel Kurulu'nda DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın gündemdışı konuşmasına yanıt verdi. Başbakan'ın seçim mitinglerine başbakanlık imkanlarıyla gittiği, başbakanlığa ait otobüsü kullandığı yönündeki iddiaları yanıtlarken bu iddiaların doğru olmadığını söyledi. Çelik, ''Ben Sayın Başbakan'ın mitinglerinin yarısında bulundum. Partisinin otobüsüyle gidiyor, her türlü iş burada yapılıyor. Başbakan, gittiği her vilayette resmi açılış programlarına da katılıyor. Resmi devlet töreni ile yapılan programlara katılıyor. O programlarda Başbakanlığın otobüsünü kullanıyor. Resmi program çerçevesinde bu araçları kullanmasının etik olmayan tarafı yok'' diye konuştu.
 

''Bakan'ın söylediğine katılmıyorum''

Çelik, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in Antalya'da söylediği sözlerini de değerlendirdi. Belediyelerin aylık ödemelerinin parti ayrımı yapılmaksızın, nüfusa göre tespit edilen oranda yapıldığını söyleyen Çelik, 81 ilin kendileri için aynı önemi taşıdığını vurguladı. Şahin'in sözlerini ise Bakan Çelik, ''Siyasette tecrübeli bir arkadaşımızdır. Ben olsam böyle söylemezdim. Sayın Bakan'ın söylediğine katılmıyorum. Ama eğer Sayın Şahin şunu söylediyse; merkezi hükümetle yerel yönetimin iş birliği uyumundan, ona bir şey diyemem'' şeklinde değerlendirdi.