Almanya'daki yabancılar zor durumda

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından yapılan bir araştırma, ülkede yaşayan yabancıların zor durumda olduklarını ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre, göçmen çocuklarının Alman okul arkadaşlarına göre ortalama 2 yıllık bir bilgi açığı bulunuyor.

26 Şubat 2009 Perşembe, 15:10

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından yapılan araştırmada, Almanlara göre yabancılar arasında işsizliğin daha fazla olduğu, yabancıların daha düşük ücretle çalıştığı ve daha düşük bir meslek eğitimi seviyesine sahip oldukları ifade edildi.

Göçmen çocukların Alman okul arkadaşlarına göre ortalama 2 yıllık bir bilgi açığı bulunduğu belirtilen araştırmada, okulu diploma almadan terk eden göçmen gençlerin sayısının Almanların iki katı, lise diploması olan göçmenlerin daha az olduğu, meslek eğitimi veren yerlerde ve üniversitelerde daha az temsil edildikleri kaydedildi.

İşsizlik yardımı alan yabancıların oranının da Almanlardan çok fazla olduğu belirtilen araştırmada, yabancıların, 2006 yılında Almanya'daki aylık net maaş ortalamasından yaklaşık 300 Avro daha düşük ücret aldıkları ifade edildi.