Obama: Afganistan'da uzun süre kalmak istemiyoruz

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'da "uzun süre" kalmaya niyetli olmadıklarını söyledi. Obama, Afganistan'daki askerlerin çekilmesine ilişkin takvim vermedi ve "Stratejimizi açıkça belirleyemezsek, çekilme stratejimiz de belli olmaz" dedi.

28 Şubat 2009 Cumartesi, 09:44

PBS TV'sine dün gece demeç veren ABD Başkanı Barack Obama, "Afganistan'da uzun süre kalmaya niyetimiz olmadığını Afganlılara belirtmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum" dedi. Obama, "Bildiğiniz gibi, Afganlılar işgalci olarak gördükleri kuvvetleri reddederler. Stratejimizi gözden geçirirken bunu gözardı edemeyiz" diye konuştu.

Irak'taki askerlerin büyük bölümünü 2010 ağustosuna kadar çekeceğini dün açıklayan Obama yönetimi, Afganistan ve Pakistan'da Taliban ve El Kaide militanlarıyla mücadeleyi ise yükselteceğini bildirmiş ve Afganistan'daki 38 bin kişilik kuvvete takviye amacıyla 17 bin asker daha gönderilmesine yeşil ışık yakmıştı.

Obama, Afganistan'daki askerlerin çekilmesine ilişkin takvim vermedi ve "Stratejimizi açıkça belirleyemezsek, çekilme stratejimiz de belli olmaz" dedi.