Yerel seçimlerde geri sayım başladı

Yerle seçimlere 4 gün kalırken, YSK de seçim çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde en fazla oy il merkezlerinde, en az oy ise köylerde kullanılacak.
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2009 Çarşamba, 08:35

Yerel seçimlerde geri sayım başladı. YSK kararına göre, Doğudaki 32 ilde 07.00-16.00, diğer illerde 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılacak. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt,Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te oy verme 07.00'de başlayacak ve 16.00'da sona erecek.

Oy verme işlemi, Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Eskişehir, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Konya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce'de de saat 08.00'de başlayacak ve saat 17.00'de sona erecek.

Adres kayıt sistemine göre oluşturulan seçmen kütüklerine göre, 29 Mart 2009'daki yerel seçimlerde 48 milyon 265 bin 644 kişi oy kullanacak.

Saat uygulamasına dikkat!

Yerel Seçimlerin yapılacağı 29 Mart'ta yaz saati uygulamasına geçileceğinden, yurttaşların oy verme gününde saatlerin bir saat ileri alınmış olması nedeniyle dikkatli olmaları gerekiyor.

Yaz saati uygulamasına, 29 Mart Pazar günü 03.00'de saatlerin bir saat ileri alınmasıyla geçilecek. YSK yetkilileri de bu nedenle, seçmenleri saatlerini ayarlamaları konusunda uyarıyor. YSK yetkilileri, oy verme saatlerinin yaz saati uygulaması dikkate alınarak düzenlendiğini belirtiyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.