Hisarcıklıoğlu'ndan enflasyon değerlendirmesi

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Şu gerçeğe tespit etmek lazım ki tekrar çift haneden tek haneli enflasyona dönmüş olduk, çift haneden tek haneye dönebilmek için önümüzdeki dönemde daha dikkatli olmamız lazım" dedi. Hisarcıklıoğlu, enflasyonun yükselmesinde dünya piyasalarında yaşanan krizin Türkiye'ye yansımasının etkili olduğunu da kaydetti.

05 Ağustos 2008 Salı, 09:20

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''şu gerçeği tespit etmek lazım ki, tekrar çift haneli enflasyona dönmüş olduk'' dedi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin özellikle enflasyon ve büyüme üzerine odaklanması gerektiğine dikkat çekti.
TOBB-ETÜ'de gerçekleştirilen Türk-Bahreyn İş Forumu Toplantısı'na katılan Hisarcıklıoğlu, gazetecilerin enflasyona ilişkin sorularını yanıtladı.
Türk özel sektörü olarak geçmişte tek haneli enflasyonlarla çok büyük büyümelerin yakalandığı, Türkiye'nin bir başarı hikayesinin mevcut olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, enflasyonun yükselmesinde dünya piyasalarında yaşanan krizin Türkiye'ye yansımasının etkili olduğunu kaydetti.
Dünyaya bakıldığında yaşanan bir yüksek enflasyon bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ''Bu çerçevede bizim çift haneden, tek haneye dönebilmek için önümüzdeki dönemde daha dikkatli olmamız lazım'' dedi.
Özellikle bütçe politikalarının izlenmesi açısından buna dikkat edilmesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, ''Şu gerçeği tespit etmek lazım ki, tekrar çift haneli enflasyona dönmüş olduk'' dedi.
Doğal gaz zammının henüz enflasyon rakamlarına yansımadığının hatırlatılması üzerine de Hisarcıklıoğlu, doğal gaz zammı ile değerli YTL'nin iş dünyasının rekabet gücünü azaltan bir unsur olduğunu kaydetti.
Önümüzdeki dönemde bir an önce tedbir alınması gereken konunun ise cari açık olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, cari açık sorununun ise yüksek faiz ve değerli YTL ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Doğal gaz zammının kaçınılmaz olduğunu da belirten Hisarcıklıoğlu zammın dünya piyasalarındaki artışın Türkiye'ye yansımasından kaynaklandığını anlattı. Hisarcıklıoğlu, diğer taraftan yüksek maliyetlerin iş aleminin rekabet gücünü azalttığını bildirdi.