KESK'ten 5. paket eleştirisi

KESK Genel Başkanı Sami Evren, hükümetin açıkladığı 5. önlem paketini eleştirerek ''Açıklanan paketin içinde yoksul halk ve yoksulluk sınırının altında ücret alan kamu çalışanları yok'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 27 Mart 2009 Cuma, 10:41

KESK Genel Başkanı Sami Evren, DTP Adana İl Binası'nda düzenlediği basın toplantısında, herhangi bir siyasi partiyi desteklemediklerini, emekten, barıştan ve demokrasiden yana olan adaylara destek verdiklerini bildirdi.

Yerel seçim sürecinin küresel mali krizin gölgesinde geçtiğini ifade eden Sami Evren, ''İktidar 5'inci önlem paketini açıkladı. Açıklanan paketin içinde yoksul halk ve yoksulluk sınırının altında ücret alan kamu çalışanları yok. ÖTV ve KDV indirimleri KOBİ'lerin stoklarını eritmek için yapılmış indirimlerdir. Halbuki 700 bine yakın işsizin araba veya ev alması söz konusu değil. Bu paketler emekçiler açısından hiç bir şey ifade etmiyor'' diye konuştu.

Evren, 6. önlem paketinin açıklanarak, asgari ücretteki verginin kaldırılmasını, temel gıda maddelerindeki KDV oranlarının sıfırlanmasını ve çok para kazananlardan servet vergisinin alınmasını istediklerini söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Bedriye Yorgun ise yerel seçimler sonrası arzulanan yaşam biçimine ulaşılması için sandığa gidilmesi ve demokratikleşmenin en önemli ayağının yerel yönetimler olduğunun bilincinde olan adayların seçilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıya, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik ve DTP Adana İl Başkanı Hatice Taşarsu ile partililer katıldı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.