"Kafkasya'daki çatışmalarda AB'nin rolü azaldı"

Rusya'nın BM temsilcisi Vitaliy Çurkin, Kafkasya'daki çatışmaların çözümünde AB'nin rolünün azaldığını söyledi. Çurkin, AB'nin Belarus'a Güney Osetya ve Abhazya'yı tanımaması yönünde ültimatomlar verdiğini belirtti.
Yayınlanma tarihi: 30 Mart 2009 Pazartesi, 11:57

Rusya'nın BM temsilcisi Vitaliy Çurkin, Moskova'da Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, "BM'nin rolü, Ağustos 2008'deki krizin (Rusya-Gürcistan çatışması) sonuçları da dahil olmak üzere tüm konularda nispeten daha da arttı. Önce AB bu sürecin çözümünde kilit rol oynuyordu ancak bu durum özellikle AB'nin mevcut yönetiminin bu konuda yapıcı olmayan yaklaşımı yüzünden ciddi darbe yemiştir" dedi.

AB'nin Belarus'a Güney Osetya ve Abhazya'yı tanımaması yönünde ültimatomlar verdiğini belirten Çurkin, "Bu tip yapıcı olmayan ve yanlı açıklamalar, AB diplomasisinin bu gibi durumlarda aktif ve etkili rol almasını engelliyor" diye konuştu.

Çurkin, BM ve BM Genel Sekreterinin özel temsilcisinin bu konuların çözümündeki rolünün arttığını belirterek, "Bu bölgedeki uluslararası misyonun görev süresini uzatma konusunda BM ile gerçek bir diyalog şansımız var. Bu uzatma da ağustos krizinden sonra ortaya çıkan gerçek durumla aynı çizgide olmalı" dedi.

BM'nin dikkatini Abhazya ve Abhaz-Gürcü ilişkilerine yoğunlaştırdığını ifade eden Çurkin, "Yakın zamanda BM'nin Gürcistan'daki misyonunun görev süresini 4 ay uzatan bir karar aldık. 15 Temmuz'a kadar yeni bir misyon oluşturulacak" diye konuştu.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.