Japonya'da işsizlik artıyor

Japonya'da, küresel ekonomik kriz nedeniyle büyük şirketlerin işçi çıkarması sebebiyle, işsizlik oranı son üç yılın en yüksek seviyesine çıkarak yüzde 4,4'e ulaştı.
Yayınlanma tarihi: 31 Mart 2009 Salı, 09:15

Japonya'da, geçen ay işsizlik son üç yılın en yüksek seviyesine çıkarak yüzde 4,4 oldu. Hükümet, küresel ekonomik kriz nedeniyle büyük şirketlerin işçi çıkarması yüzünden şubat ayında işsiz sayısının bir yıl önce aynı döneme göre 330 bin artarak 2,99 milyona çıktığını açıkladı.

Böylece, dünyanın ikinci büyük ekonomisinde ocak ayında yüzde 4,1 olan işsizlik oranı, geçen ay yüzde 4,4'e çıkarak, Ocak 2006'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Şubat ayında ayrıca hane halkı harcamaları bir yıl önce aynı döneme göre yüzde 3,5 geriledi.

Bu arada Japonya Başbakanı Taro Aso'nun, Londra'da 2 Nisanda düzenlenecek G-20 zirvesinde, geçen yıl açıklanan 122 milyor dolar tutarındaki kamu harcamalarına ilaveten yeni teşvik önlemleri açıklaması bekleniyor.

Maliye Bakanı Kaoru Yosano da hükümetin yaklaşık 200 milyar dolarlık yeni bir harcama paketine ihtiyacı olduğunu, ancak paketin miktarına konusunda henüz karar verilmediğini söyledi.

Küresel ekonomik krizle birlikte dünyada tüketici harcamalarının azalması yüzünden 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en derin durgunluğa giren Japonya'da geçen hafta açıklanan veriler, ihracatın yarı yarıya azaldığını ortaya koymuştu.

Küresel talepteki çöküş nedeniyle aralarında Toyota ve Sony'nin de bulunduğu önemli ihracatçı firmalar çalışma saatlerini azaltmış, fabrikalarda üretimleri durdurmuş ve binlerce işçinin işine son vermişti.

Japonya'nın ekonomisi geçen yıl son çeyrekte yıllık bazda yüzde 12,1 daralarak, 1974 yılındaki petrol şokundan bu yana en keskin daralmayı göstermişti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.