Mart'a damgasını vuranlar

MTM'nin raporunda, 29 Mart Yerel Seçimleri, Ergenekon Davası, Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında hayatını kaybetmesi, Hillary Clinton'ın Türkiye ziyareti, Mart ayının yoğun gündemini oluşturan konu başlıkları arasında ilk sıralarda yer aldı.
Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 2009 Cuma, 07:47

Mart ayının yoğun gündemini oluşturan konu başlıkları belli oldu. Medya Takip Merkezi'nin, bin 700'ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi incelemesi sonucunda hazırladığı "ayın medya gündemi" raporuna göre; ayın en çok konuşulan gündem maddesi, AKP oldu.

AKP, CHP ve MHP arasındaki büyük yarış, 29 Mart'ta tüm seçmenlerin sandık başına gitmesiyle sonuçlandı. Özellikle Ankara ve İstanbul'da başa baş giden yarışta ipi AKP göğüslerken; AKP, 2004 ve 2007 seçimlerine oranla oy kaybına uğradı. MTM'nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, tüm ülkenin kilitlendiği yerel seçimler, medyada mart ayı boyunca toplam 35 bin 821 habere konu edildi. Rapora göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sürecinde medyanın en çok ilgi gösterdiği isim olurken, ayın en çok konuşulan ikinci siyaset adamı ise CHP Genel Başkanı Deniz Baykal oldu.


Ergenekon davasında sular durulmuyor

Rapora göre, Ergenekon davasıyla ilgili çarpıcı açıklamalar ve sansasyonlar, geçtiğimiz ay da gündemdeki yerini korudu. Ergenekon kapsamında tutuklanan isimlerin arasına Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın da katılması, darbe iddiaları, JİTEM'e ilişkin açıklamalar, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarının büyük çoğunluğunun CHP'ye oy vermesi, Şemdinli ilçesinde Umut Kitapevi'nin bombalanması ile ilgili davanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talebinin reddedilmesi, ay içerisinde öne çıkan gelişmeler oldu. Önceki aya oranla haber sayısı yüzde 8 düşen Ergenekon Davası, toplam 18 bin 319 haberde yer buldu.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu, seçim çalışmaları için Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götüren helikopterin, Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi dağlık kesiminde düşmesi, seçime hüzün ve gözyaşı kattı. Büyük bir ekibin görev yaptığı arama-kurtarma çalışması, hava şartlarının elverişsizliği ve sinyal alınamadığı için yerin zor bulunması nedeniyle 47 saat sürdü. Kazadan sağ kurtulan olmazken, Yazıcıoğlu'nun vefatı, başta siyaset dünyası olmak üzere tüm ülkede derin bir üzüntüyle karşılandı.


Dünya Su Forumu, alkışlar ve protestolar eşliğinde yapıldı

Medya Takip Merkezi'nin hazırladığı ayın medya raporuna göre, Mart ayında gündeme damgasını vuran konulardan biri de, 16-22 Mart 2009 tarihinde İstanbul'da düzenlenen 5. Dünya Su Forumu oldu. Türk Hükümeti ve Dünya Su Konseyi tarafından düzenlenen ve 192 ülkeden yaklaşık 33 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen forum, bugüne kadar yaşananların en büyüğü oldu. Dünyada su krizinin önüne geçilmesi, suyun kurtarılması gibi büyük bir iddiayla ortaya çıkan Forum'da, su sorununun, sanki yalnız baraj sorunuymuş gibi sunulmasına ve suyun ticarileştirilmesine tepki gösteren sivil toplum örgütleri, 5. Dünya Su Forumu'nu hayal kırıklığı olarak yorumlarken, konuyla ilgili olarak medyada 4 bin 18 habere yer verildi.


ABD-Türkiye ilişkilerinde önemli gelişmeler

MTM'nin yaptığı aynı araştırma sonuçlarına göre; ayın en çok dikkat çeken bir diğer konu başlığı, Hillary Clinton'ın Türkiye ziyareti oldu. Önemli görüşmelere imza atan Clinton'un, bir ay sonra Barack Obama'nın Türkiye'ye geleceğini açıklaması, heyecanla karşılandı.


Göze çarpan diğer haberler

Mart ayının göze çarpan diğer gündem maddeleri ise şöyle:
Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan kurumlarından biri olan Türk Hava Yolları, özellikle Amsterdam seferi sırasında düşen uçağının hata raporunun uzun süre açıklanmaması nedeniyle eleştirilmesi ile ilgili haberler Mart ayının çok konuşulan haberlerinin başında yer aldı. Ayrıca, erken uyan sisteminden faydalanarak gerekli tedbirleri aldıklarını ve krize hazırlıklı girdiklerini belirten Koç Holding'in, geçen yıl 2 milyar lira net kar elde ettiğini açıklaması gündemin çok konuşulan haberlerinden biri olduğu ortaya çıktı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.