"Büyükada" vapurunun seferleri durduruldu

Yalova Belediyesi'nce İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ'den 6 aylığına kiralanan ve 1 Mart'tan itibaren Yalova ile Adalar arasında yolcu taşımaya başlayan ''Büyükada'' vapurunun seferleri durduruldu.
Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 2009 Cuma, 10:26

Yalova Belediyesi'nce 1 Mart'ta düzenlenen törenin ardından Yalova-Adalar seferlerine başlayan, ilk bir hafta ücretsiz olmak üzere günde iki kez sefer yapan ''Büyükada'' vapuru, 30 Mart'tan beri Yalova İskelesi'nde demirli bulunuyor.

Seferlerin, AKP'den yeniden aday olan ancak 29 Mart'ta seçimi kazanan MHP adayı Yakup Koçal'a koltuğunu teslim etmeye hazırlanan Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu'nun emriyle kaldırıldığı iddia edildi.

Yalova Belediyesi Gelir Emlak Müdürü Salih Gür de seferlerin 30 Mart itibariyle durdurulduğunu doğrulayarak ''Büyükada vapuru birkaç gün içinde İDO'ya iade edilecek'' dedi.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, henüz göreve başlamadığını, dolayısıyla vapurun seferlerinin iptal edilmesiyle ilgili talimat vermediğini belirterek, ''Bugün göreve başlayacağım ama belediyeden edindiğim bilgiye göre vapurun ne mazotu ne de personeli var. Şu ana kadar da hiçbir kira bedeli İDO'ya ödenmemiş. Zaten belediyemizin 5 kuruşu bulunamamaktadır. Bu şartlarda ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız'' diye konuştu.

İDO yetkilileri

İDO yetkilileri ise seferlerin iptal edilmesinin kendileriyle ilgili olmadığını, kararın Yalova Belediyesi'nce alındığını kaydetti.

İDO'nun Adalar-Yalova arasında düzenlediği seferleri talep azlığını ve israfı göz önüne alarak bir süre önce kaldırdığını belirten yetkililer, Binicioğlu'nun ''ücretsiz Yalova-Adalar seferleri düzenlemek için 6 aylığına vapur kiralamak istediğine'' ilişkin talepte bulunduğunu söyledi.

Yetkililer, talebin kabul edilmesi üzerine Yalova Belediyesi'nin ''Büyükada''yı geçen ay başında Sirkeci İskelesi'nden teslim aldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
''Seferlerin neden durdurulduğunu bilmiyoruz, vapuru da geri istemedik. Sadece belediyedeki ilgili müdür İDO'yu telefonla arayarak seferleri durdurduklarını söylemiş ve 'vapuru geri alın' demiş. Onlar geri vermek istiyorlarsa yapabileceğimiz bir şey yok. Seferlerin neden devam etmediğini belediye yetkililerine sormak lazım.''

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.