TÜDEF doğalgaz zammının iptali için dava açtı

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), 1 Ağustos itibariyle doğalgaza yapılan zammın yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtı. TÜDEF Başkanı Genel Başkanı Ali Çetin, doğalgaza zam yapılmasını öngören kararın yetki, şekil, sebep, amaç ve konu unsurları yönünden yasaya aykırı olduğunu savundu.

11 Ağustos 2008 Pazartesi, 13:07

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, ay başında doğal gaza yapılan zammın ''yasaya aykırı'' olduğunu savundu.

Çetin, TÜDEF olarak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, BOTAŞ Genel Müdürlüğü ve Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK), doğal gaz zammı kararına karşı ''YPK kararının iptali ile yürütmenin durdurulması talebiyle'' Danıştay'a dava açtıklarını belirtti.

Bu yıl başından beri doğalgaza konutlarda toplam yüzde 33,6, sanayide ise toplam yüzde 35,6 oranında zam yapıldığına dikkati çeken Çetin, şunları belirtti:
''Son zamla birlikte OECD ülkeleri içinde en pahalı doğal gaz Türkiye'de kullanılmaktadır. Bu fiyat artışı, doğal gaz ve elektrikle üretilen tüm mal ve hizmetlere zincirleme zam yapılmasına neden olacaktır. Çünkü elektriğin yüzde 80'e yakını doğal gaz çevrim santrallerinden elde edilmektedir. Bu durum tüketicinin yaşamını daha da çekilmez hale getirecek, yoksulluk ve olumsuz ekonomik koşullar daha da ağırlaşacaktır. Çünkü bunca zamma karşın 2008 yılı için ücret ve maaşlara yapılan zam, yılın birinci yarısı için yüzde 5,2, ikinci yarısı için ise 4,3 olmuştur. Toplam yüzde 9,5'lik maaş artış oranına karşın yüzde 34 civarında bir doğal gaz zammı, maliyet bazlı değil IMF bazlı bir artıştır ve oldukça fahiş bir zam oranıdır. Üstelik Kasım ayında yeniden zam yapılacağı bilinmektedir. Zam yapılan dönemde zammı mazur gösterecek bir fiyat artışı söz konusu olmamıştır.''

Doğalgaza 1 Ocak 2008'den itibaren konutlarda yüzde 7,4, sanayide 8,3 oranında zam yapıldığını, 1 Haziran 2008 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda 7,4, sanayide 8,3 oranında ikinci kez artış yapıldığını ve en son 1 Ağustos 2008'den itibaren de üçüncü kez konutlarda yüzde 16,88, sanayide yüzde 18,77 zam yapılmıştı.