Akdeniz tropikalleşiyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesine ait "Yunus-S" adlı araştırma gemisiyle Türkiye, Mısır, Suriye, Lübnan ve Kıbrıs uluslararası sularında inceleme yapan uzmanlar, deniz suyu sıcaklığı 32 dereceye ulaşan Akdeniz'in tropikalleştiğini belirlediler.

15 Ağustos 2008 Cuma, 13:46

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Doğu Akdeniz'de iklim değişikliğinin deniz ekosistemine olan etkilerinin incelemeye alındığını, farklı konularda uzmanlaşmış 10 araştırmacının bir ay süreyle gemide görev yaptığını belirterek, iklim değişikliği sonucu Kızıldeniz'den gelen yabancı türlerle nasıl baş edilebileceğinin incelendiğini kaydetti.

Bayram Öztürk, bu türler arasında zehirli deniz anaları yanında bazı zehirli balık türlerinin de bulunmasının uluslararası bir sorun haline geldiğini vurguladı.

Akdeniz'deki iklim değişikliğinin karasal türlerde olduğu gibi deniz canlılarını da olumsuz etkilediğini dile getiren Prof. Dr. Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:

"Akdeniz ile Hint Okyanusu arasında sadece 2 derece kaldı. Bu tropikalizasyon nedeniyle Kızıldeniz kökenli birçok deniz canlısı ülkemiz sularına girdi. 33 tür balık Kızıldeniz kökenli olup bunlar yerel türlerle rekabet halindedir. Bu türlerin balıkçılığı nasıl etkileyeceği ise ayrı bir araştırma konusudur."

Prof. Dr. Bayram Öztürk, "Yunus-S" gemisiyle araştırma yapan uzmanların, tropikalleşme sorununun yanı sıra Türkiye denizlerinin büyük bir kirlenme tehdidi altında olduğunu da belirlediklerini söyledi.

Öztürk "Deniz kıyılarına yeni otel yapımına izin verilmemeli" diyen Öztürk, "Aksi takdirde kıyılarımız çirkinleşecek. Doğanın ve denizel türlerin azalmasına neden olacak" şeklinde konuştu.

Yapılan araştırmada, Türkiye'nin kendi karasularındaki balık stoklarındaki azalma nedeniyle avlanma için yeni balıkçılık sahalarına ihtiyaç olduğunun da ortaya çıktığı belirtildi.