AB helikopter kazalarını önlemeyi hedefliyor

Avrupa Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Helikopter Güvenlik Analiz Grubu tarafından hazırlanan Kaza Analiz Sonuçları ön raporu açıklandı. Çalışmada "Kazalarda insan faktörü alanı içinde, 'pilotun karar vermesi, görev planlama ve dış çevre farkındalığı' en büyük payı alan üç faktördür" denildi.
Yayınlanma tarihi: 24 Nisan 2009 Cuma, 06:54

Avrupa Birliği 2016'ya kadar sivil helikopter uçuşlarındaki kazaları yüzde 80 oranında ortadan kaldırmak hedefiyle çalışma başlattı. Avrupa Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Stratejik Güvenlik İnisiyatifi'nin bir parçasını oluşturan Helikopter Güvenlik Analiz Grubu tarafından hazırlanan Kaza Analiz Sonuçları hazırlık raporu açıklandı. Raporda çalışma grubuna dahil olmayan Türkiye ve doğu Avrupa ülkelerindekiler hariç 2000-2005 yılları arasında meydana gelen 186 sivil helikopter kazası incelendi. Rapora göre 2007 itibarıyla Avrupa'da sivil amaçla çalışan 6 bin 860 kayıtlı helikopter bulunuyor. 2006'da Avrupa'da 116 helikopter kazası meydana geldi, 2007'de ise kaza sayısı 96' oldu.

Kazaların çoğunluğu uçuş sırasında

Kaza raporları üzerinde yapılan çalışmalara göre, 2007'de ölümle sonuçlanan kaza sayısı 16 oldu, 2006'da bu sayı 14 idi. Bu kazalarda iki yılda 92 kişi ölümcül şekilde yaralandı aldı. İncelenen 186 helikopter kazasından 6'sı araç dururken, 3'ü taksi pozisyonunda yerde yürürken, 28'i kalkarken, 64'ü rotasında uçarken, 38'i manevra yaparken, 47'si inmek üzere yaklaşırken meydana geldi.

Uçuş rotasında meydana gelen kazaların toplam kazaların yüzde 34'ünü oluşturduğu belirtilen raporda, uçaklarda ise kazaların daha çok "iniş sırasında" meydana geldiğine dikkat çekildi. Kazalarda helikopter pilotlarının sınırlı uçuş deneyimlerinin rol oynayabildiğine ancak, "fazla uçuş deneyiminin" kazaların önlenmesinde daimi faktör olmadığına değinilen raporda pilotaj hatası konusunda ise şu bilgiler yer aldı:

-Kazalarda insan faktörü alanı içinde, 'pilotun karar vermesi, görev planlama ve dış çevre farkındalığı' en büyük payı alan üç faktördür.

-2016'ya kadar helikopter kazalarını yüzde 80 oranında azaltma hedefine ulaşmak için insani faktörler üzerine yönelmek gereklidir.

-Kazaların ortadan kaldırılması için tavsiyeler en çok 'eğitim-öğretim, uçuş operasyonları ve güvenlik yönetimi ve kültürü ile düzenleyici standartlar' alanlarında toplanmıştır.

Avrupa Helikopter Güvenlik Analiz grubunun, kaza analizlerini yapmayı bu yıl da sürdüreceği, eylem planının incelemeler tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği ve dünya ölçeğindeki sivil havacılık güvenlik kuruluşları aracılığıyla ilan edileceği bildirildi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.