Kapat

Son Haberler

A+ A-

1980 sonrası faaliyetlerini sürdüren siyasi partiler

1980 sonrası, 2820 sayılı Siyasal Partiler Yasası'na göre kurulan ve faaliyetlerini sürdüren siyasi partiler. Türkiye'de şu an 51 siyasi parti faaliyetini sürdürüyor.
Yayınlanma tarihi: 17 Ağustos 2008 Pazar, 06:59

Türkiye'de 51 siyasi parti faaliyetini sürdürüyor:

1- Anavatan Partisi ANAVATAN 20.05.1983 Erkan MUMCU
2- Doğru Yol Partisi DYP 23.06.1983 Mehmet Kemal AĞAR
3- Milliyetçi Hareket Partisi (1) MHP 07.07.1983 Devlet BAHÇELİ
4- Demokratik Sol Parti DSP 14.11.1985 Mehmet Zeki SEZER
5- İşçi Partisi İP 02.03.1992 Doğu PERİNÇEK
6- Cumhuriyet Halk Partisi (2) CHP 09.09.1992 Deniz BAYKAL
7-
Millet Partisi 22.11.1992 Aykut EDİBALİ
8- Genç Parti GP 23.11.1992 Cem Cengiz UZAN
9- Türkiye Sosyalist İşçi Partisi TSİP 03.01.1993 Mehmet SÜMBÜL
10- Büyük Birlik Partisi BBP 29.01.1993 Muhsin YAZICIOĞLU
11- Özgürlük ve Dayanışma Partisi ÖDP 08.06.1994 Ufuk URAS
12- Liberal Demokrat Parti LDP 26.07.1994 Cem TOKER
13- Adalet Partisi AP 11.04.1995 Bülent Şimşek ÖZÇELİK
14- Büyük Adalet Partisi BAP 12.04.1995 Mehmet Beşir BİLGİÇ
15- Emeğin Partisi 26.11.1996 Abdullah Levent TÜZEL
16- Hürriyet ve Değişim Partisi HÜRPARTİ 07.01.1997 Yaşar OKUYAN
17- Devrimci Sosyalist İşçi Partisi DSİP 25.04.1997 Şevket Doğan TARKAN
18- Ulusal Birlik Partisi UBP 23.10.1998 Gencehan TUNAY
19- Aydınlık Türkiye Partisi ATP 27.11.1998 Oktay ÖZTÜRK
20- Sosyalist Birlik Hareketi 05.08.1999 Nihat ÇAĞLI
21- Demokrat Halk Partisi DHP 15.12.1999 Mahmut İhsan ÖZGEN
22- Gönül Birliği Yeşiller Partisi GBYP 03.11.2000 Eşref YAZICIOĞLU
23- Eşitlik Partisi EP 25.05.2001 Bektaş ÇELEBİ
24- Saadet Partisi SAADET 20.07.2001 M. Recai KUTAN
25- Adalet ve Kalkınma Partisi AKP 14.08.2001 Recep Tayyip ERDOĞAN
26- Lider Türkiye Partisi LTP 03.09.2001 Mustafa ÖZMAN
27- Bağımsız Türkiye Partisi BTP 25.09.2001 Haydar BAŞ
28- Türkiye Komünist Partisi TKP 11.11.2001 Aydemir GÜLER
29- Sosyal Demokrat Partisi SDP 29.11.2001 Nihat DEMİR
30- Hak Ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR 11.02.2002 Sertaç BUCAK
31- Yurt Partisi YP 14.03.2002 Sadettin Tantan
32- Sosyal Demokrat Halk Partisi SHP 24.05.2002 Murat KARAYALÇIN
33- Milli Egemenlik Partisi MEP 19.07.2002 Cevdet ANAÇOĞLU
34- Bağımsız Cumhuriyet Partisi BCP 24.07.2002 Mümtaz SOYSAL
35- Sosyalist Demokrasi Partisi SDP 28.08.2002 Filiz KOÇALİ
36- Son Çağrı Partisi SÇP 29.08.2002 Çetin SAKAOĞLU
37- Sağduyu Partisi SDP 04.09.2002 Mehmet Yücel AĞARGÜN
38- Özgür Toplum Partisi ÖTP 06.06.2003 Ahmet Turan DEMİR
39- Ayyıldız Partisi AYYILDIZ 03.09.2003 Necati BEKTAŞ
40- Emekçi Hareket Partisi EHP 05.01.2004 Hakan ÖZTÜRK
41- Milli Demokrat Halkın Partisi MDHP 05.04.2004 Yusuf ERİKEL
42- Bizim Parti 02.08.2004 Ahmet YILMAZ
43- Halkın Yükselişi Partisi HYP 16.02.2005 Yaşar Nuri ÖZTÜRK
44- Halkın Kurtuluş Partisi KURTULUŞ 15.06.2005 Nurullah ANKUT
45- Demokratik Toplum Partisi DTP 09.11.2005 Ahmet TÜRK
46- Çağdaş Türkiye Partisi ÇAĞDAŞ 03.03.2006 Metin BOZKURT
47- Müdafaa-i Hukuk Hareketi Partisi MHHP 24.04.2006 Kadir KARTAL
48- İşçi Kardeşliği Partisi İKP 15.06.2006 Zeki KILIÇASLAN
49- Türkiye Müdafaa-i Hukuk Partisi TMHP 07.08.2006 Mahmut Yılbaş
50- Güçlü Türkiye Partisi GTP 09.10.2006 Tuna BEKLEVİÇ
51- Katılımcı Demokrasi Partisi KADEP 20.12.2006 Şerafettin ELÇİ

1- Milliyetçi Hareket Partisi, 12 Şubat 1954'de kuruldu. 12 Eylül döneminde 16.10.1981 tarih ve 2533 sayılı "Partilerin Feshine" ilişkin yasa ile kapatıldı. MHP, 19.6.1992 tarih ve 3821 sayılı yasa ile 7 Temmuz 1983'de yeniden açıldı.

2- Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923'de kuruldu. 12 Eylül döneminde 16.10.1981 tarih ve 2533 sayılı "Partilerin Feshine" ilişkin yasa ile kapatıldı. CHP, 19.6.1992 tarih ve 3821 sayılı yasa ile 9 Eylül 1992'de yeniden açıldı.

3- 10 Temmuz 2002'de Cem Uzan ve arkadaşları tarafından kurulan Genç Parti, kendini feshederek Yeniden Doğuş Partisi'ne katıldı. YDP, 23 Ağustos 2002'de 3. Olağanüstü Kurultayı'nda "Genç Parti" adını aldı. Parti Başkanlığı'na Cem Uzan seçildi.

4- Halkın Demokrasi Partisi (HADEP), Anayasa Mahkemesi'nce 13 Mart 2003 tarihinde kapatıldı.

ANAP'ta 3 Kasım 2002 seçim sonuçlarından sonra Mesut YILMAZ Genel Başkanlık'tan ayrıldı. 11 Ocak 2003 tarihinde yapılan Anavatan Partisi 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa Ali Talip ÖZDEMİR seçildi. 13-14 Aralık 2003'de yapılan 8. Olağan Büyük Kongre'de Ali Talip ÖZDEMİR aday olmadı. Genel Başkanlığa Nesrin NAS seçildi. Nas, 25 Kasım 2004 tarihinde parti genel başkanlığından istifa etti. ANAP, bir süre Başkan Vekilliği ile yönetildi. 2-3 Nisan 2005 tarihlerinde gerçekleştirilen 4. Olağanüstü Büyük Kongre'de Genel Başkanlığa, Isparta Milletvekili Erkan Mumcu seçildi. Anavatan Partisi'nin 4 Haziran 2005 tarihinde yapılan Olağanüstü Tüzük Kongresi'nde, partinin "ANAP" olan kısa adı "ANAVATAN" olarak belirlendi.

DYP'de 3 Kasım 2002 seçim sonuçlarından sonra Tansu ÇİLLER Genel Başkanlık'tan ayrıldı. 14-15 Aralık 2002 tarihleri arasında yapılan DYP 7. Olağan Kongresi’nde Genel Başkanlığa Mehmet Ağar seçildi.

ÖDP'de 3 Kasım 2002 seçim sonuçlarından sonra Ufuk URAS Genel Başkanlık'tan ayrıldı. 26 Ocak 2003'de yapılan ÖDP 3. Olağanüstü Kongresi’nde Genel Başkanlığa Hayri KOZANOĞLU seçildi. Partinin 10-11 Şubat 2007 tarihlerinde gerçekleştirilen 5. Olağan Kongresi'nde Ufuk URAS tekrar Genel Başkanlığa getirildi.

LDP'de 3 Kasım 2002 seçim sonuçlarından sonra Besim TİBUK Genel Başkanlıktan ayrıldı. 12 Ocak 2003'de yapılan LDP 3. Olağan Kongresi’nde Genel Başkanlığa Ercan ÇALI seçildi. 20 Haziran 2005'de de parti genel başkanlığına Cem TOKER getirildi.

Saadet Partisi'nde (SP) 11 Mayıs 2003 tarihinde yapılan 1. Olağan Konresi'nde Genel Başkanlığa Necmettin Erbakan seçildi. Eski Genel Başkan Recai Kutan adaylığını koymadı.

Necmettin Erbakan, 6 Mart 2002 tarihinde, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi`nce Türk Ceza Kanunu`nun "özel belgede sahtecilik" hükmünü içeren 345. maddesi uyarınca, 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kamuoyunda "Kayık Trilyon Davası" olarak adlandırılan davanın kararında, 1997 yılında kapatılan Refah Partisi'ne SPY'ye göre yapılan Hazine yardımının (yaklaşık 6 trilyon lira), partinin kapatılması halinde, malvarlığının, aynı yasanın 107. maddesi uyarınca Hazine'ye geçmesi olasılığını önlemek amacıyla banka hesabından çekilmesinden sonra bu paraların parti il teşkilatlarına dağıtılmış gibi gelir makbuzlarının düzenlendiği belirtildi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 2 Aralık 2003'de, kapatılan RP'nin Genel Başkanı ve halen Saadet Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a ''özel belgede sahtecilik'' suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezasını oybirliğiyle onadı.

Necmettin Erbakan'ın cezasının infazı, 23 Aralık 2003'de, Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu raporu doğrultusunda, 1 yıl süreyle ertelendi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 29 Aralık 2003'de, Necmettin Erbakan'ın karar düzeltme istemini reddetti. Başsavcılık, SP'ye gönderdiği yazıda, Erbakan'ın parti üyeliğinden çıkarılmasını ve Genel Başkanlık görevinin sona erdirilmesini istedi.

Necmettin Erbakan, 30 Ocak 2004'de, genel başkanlığını yaptığı Saadet Partisi üyeliğinden ayrıldı.

Erbakan, SPY'nin 11. maddesine göre, 'sahtecilik'' suçundan hüküm giydiği için bir siyasi partiye üye olamayacak. Necmettin Erbakan, Anayasa'nın 76., Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 11. ve Mahalli İdareler Seçimi Kanunu'nun 9. maddelerine göre de seçilme hakkını kaybetti.

7 Ocak 1997'de kurulan Demokrat Türkiye Partisi (DTP) Genel Başkanlığına Kasım 2004'te yapılan 4. olağanüstü kongrede, eski bakanlardan Yaşar OKUYAN getirildi. 2005 Mayıs'ında yapılan 3. olağan kongrede de DTP'nin adı Hürriyet ve Değişim Partisi (HÜRPARTİ) olarak değiştirildi.

Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi'nin adı, kurucusu eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'in 5 Mart 2004 tarihinde partiden ayrılmasından sonra, Genel Başkanlığa Cevdet ANAÇOĞLU seçildi, partinin adı da Milli Egemenlik Partisi (MEP) olarak değiştirildi.

Cumhuriyetçi Demokrat Türkiye Partisi'nin adı, 29 Nisan 2006'da yapılan 2. olağanüstü kongre ile Ayyıldız Partisi olarak değiştirildi.

Halkın Yükselişi Partisi (HYP), CHP'den 20 Nisan 2004'de istifa eden İstanbul Milletvekili Yaşar Nuri ÖZTÜRK tarafından 16 Şubat 2005'te kuruldu. HYP, TBMM'de 22. Dönem'de 1 milletvekili ile temsil edildi.

Kaynak: www.belgenet.com

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler