"'Kürdistan' sınırlarını belirledik"

DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan çok tartışılacak sözler sarfetti. Buldan, 29 Mart yerel seçimlerinde "Kürdistan" sınırlarını belirlediklerini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 28 Nisan 2009 Salı, 09:11

DTP'ye yönelik operasyon ve tutuklamalar ve 4 gün önce çıkan olaylarda polis tarafından yaralanan 17 yaşındaki Seyfullah Turan için Hakkari'de kınama amaçlı basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması ardından slogan atıp, yürüyen grup, polisin zırhlı aracına taş atması üzerine olaylar büyüdü. Polis biber gazı ve basınçlı su kullanarak göstericileri dağıtmaya çalışırken, göstericiler de polisleri taş yağmuruna tuttu.

CNNTÜRK'ün haberine göre olaylar çıkmadan önce basın açıklaması yapan DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, gösteriler sırasında bir çocuğun 23 Nisan'da güvenlik güçlerince acımasızca dövüldüğünü belirterek, "Bu şiddetin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bunların zemini, 29 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra hazırlandı. 29 Mart seçimlerinde "Kürdistan" sınırlarını belirledik. Yani, Van'ı aldık, Siirt'i aldık, 86 yıllık geleneği bozarak Iğdır'ı aldık. Hakkari'de yüzde 90'lara varan oy oranına ulaştık" dedi.

Bu durumun hazmedilmediğini iler süren Buldan, "Açıklama yaptılar. 'Iğdır'ı da aldılar, Ermenistan sınırına dayandılar. Oyları, belediyeyi tehditle aldılar' dediler. Biz halkımızın gücü ile seçimleri aldık. Ağrı'da vahşet yaşandı, kadınlarımız coplandı, yüzlerce insanımız gözaltına alındı. Yüzlerce arkadaşımız tutuklandı. Ömerli'de şiddet uyguladılar. 2 insanımızı şehit verdik. Bunlarla da yetinmediler, DTP'ye baskın düzenlediler" diye konuştu.

Buldan, bütün çocukların 23 Nisan'daki bayramı kutladığını, bütün illerde bayram havası olduğunu belirterek, "Ama Hakkari'de savaş vardı. Hakkari'de çocuklarımız, toplarla, tüfeklerle, gaz bombalarına maruz kaldı. Hiç kimsenin bu onurlu halkın çocuklarına dokunma hakkı yoktur. Gücünüz varsa önce bize dokunun, önce biz DTP'li 21 milletvekilinin canını alın" ifadelerini kullandı.

"Bu ülkeyi yöneten, özellikle AKP hükümetinin aklını başına toplamasını istiyoruz. AKP'nın eline geçen bir fırsat var"
diyen Buldan, "1 Haziran'a kadar PKK'nın ilan etmiş olduğu silahları susturma, çatışmasız ortamı var. Bu fırsatı kaçırmasınlar, uzatılan bu barış elini havada bırakmasınlar. İsteseler de, istemezlerse de bugün bu coğrafyada, kabul etseler de etmeseler de Kürt halkı vardır" dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.