'BTC boru hattında petrol akışı başlayacak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, İran'la yapılması planlanan enerji anlaşması çalışmalarının belli bir takvim içerisinde sürdürüldüğünü belirtirken, ''Teknik arkadaşlarımız 1 ay içinde bunu neticelendirmek için çalışıyorlar'' dedi.

18 Ağustos 2008 Pazartesi, 09:03

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de yeni ihale edilecek jeotermal sahaların tanıtımı amacıyla Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlediği toplantıda, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Gazetecilerin, daha önce yapılacağı İran tarafından duyurulan enerji anlaşmasının, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın geçen hafta Türkiye'yi ziyareti sırasında neden yapılmadığına yönelik soruları üzerine, Güler, söz konusu anlaşmayla ilgili görüşmelerin devam ettiğini, 1 ay içerisinde görüşmelerin sonuçlanmasını ümit ettiklerini söyledi.
Konuyla ilgili iki ülke teknik heyetlerinin çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Güler, ''15 gün içerisinde muhtemelen Dışişleri Bakanımız da yanımızda olacak, İran'a gideceğiz. 1 ay içinde de bu çalışmaları neticelendirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Bu anlaşma ABD'nin tepkisi nedeniyle mi yapılmadı?'' sorusuna şu yanıtı verdi: ''Biz bağımsız bir ülkeyiz. Burada da ülkemizin çıkarları söz konusu. Kendi çıkarlarımızı gözetiyoruz. Yatırımlarımızı Türkiye'nin arz güvenliği açısından yapmak durumundayız. Bu çalışmayla ilgili de yürüyen bir takvim var. Bunlar kolay yürüyen çalışmalar değil. Cumhurbaşkanımız ve başbakanımız da devrede. Çok yönlü bir çalışma içindeyiz. Hepsi ayrı bir disiplin altında yürütülüyor. Konunun AB tarafı var. Müttefikimiz ABD'yle ilgili boyutları var, komşularımızla ilişkilerimiz var, ülke çıkarlarımız, yürüttüğümüz dış politikalarımız var. Biz bir enerji diplomasisi yürütüyoruz.''

Bakan Güler, İran'ın Güney Pars sahasında, Türkiye tarafından doğal gaz çıkarılması ve işletilmesi konusunda üç blokun değerlendirilmesinin yapıldığını ve bunun İran tarafında gönderildiğini, İran'ın da bu ayın 21'inde Türkiye'ye kendi değerlendirmesini sunacağını bildirdi.

BTC hattında çıkan yangın

Bir gazetecinin, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattında çıkan yangının nedeninin tespit edilip edilmediği, bir sabotaj olup olmadığı, hattın ne zaman devreye gireceğine ilişkin sorusu üzerine, Bakan Güler, şu ana kadar yapılan çalışmalarda sabotaja dair bir bulgunun tespit edilmediğini söyledi.
Konuyla ilgili yoğun çalışmaların sürdüğünü belirten Güler, çok kısa zamanda yani birkaç gün içinde diğer hatlarda da eğer bir arıza yoksa üretimin, petrol akışının başlayacağını belirtti.