Baykal: Dişli'nin dokunulmazlığı kaldırılmalı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini söyledi. Baykal, "AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin iş takipçiliği yaparak 1 milyon dolar almasının somut ve belgeli bir rüşvet olayı" olduğunu savundu.

18 Ağustos 2008 Pazartesi, 12:16

Deniz Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, "Yapılması gereken Şaban Dişli'yi kenara çekmek, ondan uzak durmak değildir. Yapılması gereken Dişli'nin dokunulmazlığını kaldırmak, bağımsız yargıya göndermek ve Şaban dişli'nin dişlerine takılan 1 milyon doların hesabını sormaktır" dedi.

Baykal, rüşvet olayının artık bir Şaban Dişli olayı olmadığını, bir AKP olayı haline geldiğini ileri sürdü. Baykal, "AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin iş takipçiliği yaparak 1 milyon dolar almasının somut ve belgeli bir rüşvet olayı" olduğunu savundu.

Dişli'nin, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Belgelere dayalı" açıklamalarının ardından 6 gün sonra basın toplantısı düzenlendiğini anımsatan Baykal, "İş takipçiliği karşılığı 1 milyon dolar aldığı kayıtlara geçen Dişli ile Bozdağ, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın vekil ve yardımcısıdırlar. Dişli, Erdoğan'ın genel başkan yardımcısı, Bozdağ ise grup başkanvekilidir. Yani, rüşvet olayı artık bir Şaban Dişli olayı değildir, bir AKP olayıdır. Yolsuzluk olayının odağında artık AKP vardır. Çünkü, AKP üst yönetimi kendisini bu belgeli rüşvet olayından ayıramamıştır. Tam tersi Başbakan'ın gruptaki yardımcısı Bozdağ, 'rüşvetçi' diye kayıtlara geçen AKP'deki yardımcısı Dişli'nin savunuculuğunu üstlenmiştir. Fotoğraf çok açıktır, çok nettir. Ortada iş takipçiliği karşılığı alınan 1 milyon dolar vardır. Belgeye göre rüşveti alan AKP'nin genel başkan yardımcısıdır" dedi.

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği tescillenen AKP'nin, bu rüşvet olayıyla da yolsuzluğun odağına oturduğunu" öne süren Baykal, "AKP, bu dokunulmazlığı kaldırırsak, sıra diğerlerine de gelecek' diye belgelere göre 'rüşvetçi' olduğu kayıtlara geçen Dişli'nin dokunulmazlığını kaldırmayacaktır. Ama nasıl ki, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesinden 10'unun, 'laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmuştur' demesine rağmen AKP'nin kapatılmamış olması, o partinin 'odak' olduğu gerçeğini değiştirmemişse, Dişli'nin dokunulmazlığının kaldırılıp yargıya teslim edilmemesi de AKP'nin yolsuzluğun odağı olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir" değerlendirmesinde bulundu