İmar değişikliği için bağış

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin rüşvet skandalıyla gündeme gelen Tesco-Kipa'nın Yalova'da yapımı devam eden alışveriş merkezinin bulunduğu alanın imar planı değişikliği için Yalova Belediyesi'ne 3.8 milyon YTL bağış yaptığı ortaya çıktı.

22 Ağustos 2008 Cuma, 08:21

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, imar planı değişikliği konusunun araştırılması için savcıları göreve çağırdı. Yalova kent merkezindeki Şehit Ömer Faydalı Caddesi üzerindeki 40 bin dönümlük alan imar planlarında konut alanı olarak görünüyordu. 2 kat yapılaşma izninin bulunduğu bölge için bu yılbaşında imar planı değişikliği yapıldı. Bölge ticari işletme alanına dönüştürülürken, yapı izni de 4 kata çıkarıldı. Değişikliğin ardından Tesco Kipa da 35 bin dönümü kapalı olan 4 katlı alışveriş merkezinin inşaatına başladı. İmar planı değişikliği için Tesco Kipanın Yalova Belediyesine 3.8 milyon YTL bağışta bulunduğu ortaya çıktı. AKPli Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, iddiaları doğrulayarak Kipa, Yalova Belediyesine şartsız kullanım için 4 milyon YTLye yakın bağışta bulunmuştur. Bu bağış, belediye meclisi tarafından da kabul edilmiştir. Bu karar belediye meclisinde muhalif partilerin meclis üyeleri tarafından da kabul edilmiştir. Ayrıca Kipada çalışacak elemanların tamamı Yalovada ikâmet edenlerden oluşacaktır. İlimizde üretilen ürünlerin satışına öncelik verecektir dedi.

CHPli Yalova Belediye Meclis üyesi ve CHP Grup sözcüsü Vefa Salman da, bağışı ilk etapta şartsız olması nedeniyle kabul ettiklerini belirterek şunları söyledi: 2 milyon YTL’lik şartsız bağış yapıldı. Sonraki günlerde ise 1.8 milyon YTL bağış için şartlar öne sürüldü. Alışveriş merkezinin bulunduğu alanda bazı değişiklikler istendi. Kullanım alanının yükseltilmesi, çevre ve yol düzenlemesi söz konusuydu. CHP olarak biz bunu kabul etmedik.

CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce konunun araştırılması için savcıları göreve çağırdı.

İnşaat Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Mahmut Renkler, bölgenin aynı zamanda heyelan alanı olduğuna dikkat çekti. Renkler, inşaat başladıktan sonra toprak kaymaları meydana geldiğini, bu nedenle temelin kazıklama yöntemiyle atıldığını belirtti.