Abdullah Demirbaş ile ilgili gerekçeli karar açıkladı

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Roj Tv'de terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdiği DTP'li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile ilgili gerekçeli kararını açıkladı.

23 Mayıs 2009 Cumartesi, 11:15

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan 10 sayfalık gerekçeli kararda, sanık Demirbaş'ın yargılamaya konu olan Roj Tv'deki konuşmasında, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın ''Kürt halk önderi'' olduğunu ve muhatap alınması gerektiğini belirttiği, bu ifadenin de düşünceyi açıklama ve yayma kapsamında kabul edilemeyeceği kaydedildi.

"Örgütün destekçisi olduğunu belli etti"

Dosyadaki CD çözümüne göre, sanığın konuşmasında terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi: ''Sanık, Roj Tv'nin Kürtçe haber kuşağında yaptığı konuşmasında, hapisteki örgütün elebaşı Abdullah Öcalan lehine, örgütün mensupları ve elebaşısını övecek şekildeki örgütün destekçisi olduğunu belli ettiği, terör örgütüne manevi destek vermek suretiyle örgütün propagandasını yapmak suçunu işlediği, terör örgütü tarafından başlatılan ikinci 'edi bese (artık yeter)' kampanyasının devamı olan imza kampanyasının bir sivil itaatsizlik eylemi olduğunu ifade ederek, kampanyaya manevi destek verdiği anlaşılmıştır.''
 

İndirim uygulanmadı

Mahkeme, sanığa verilen cezada indirim maddesinin uygulanmamasını da şu gerekçeye bağladı: ''Sanık Demirbaş'ın yargılama süresince gözlemlenen kişiliği, duruşmadaki hal ve tavırları ile suçtan sonra pişmanlık göstermeyen tutum ve davranışları nazara alındığında, mahkememizce yapılan değerlendirme sonucunda sanık hakkında TCK'nın 62/1. maddesinde yer alan 'genel takdiri indirim' maddesinin uygulanmasına yer olmadığına karar verilmiştir."
 

2 yıl 6 ay hapis

Mahkeme, yapılan yargılamada, sanığın Terörle Mücadele Kanunu'nun ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu içeren 7/2. maddesi uyarınca 2 yıl 6 ay hapis cezası çarptırılmasına karar vermişti.

Mahkeme ayrıca sanığın TCK'nın 53/1. maddesi uyarınca da seçme ve seçilme ehliyeti ile diğer siyasi ve tüm kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasını da kararlaştırmıştı.