Akdağ: Soruşturma sürüyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde çıkan yangında sekiz hastanın hayatını kaybetmesine ilişkin olarak soruşturmanın sürdüğünü söyleyerek, "Soruşturmanın sonuçları en kısa sürede ortaya çıkacaktır. Bu soruşturma en ufak bir yanlışı, ihmali, eksiği ortaya çıkarırsa tabi ki o hususta gerekenler hem adli hem de idari yönden yapılacaktır" dedi.

26 Mayıs 2009 Salı, 07:28

Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde sabaha karşı çıkan yangında sekiz hastanın hayatını kaybetmesinin ardından sabah erken saatlerde Bursa'ya giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ ilk incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Akdağ, sekiz kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangına ilişkin soruşturma safhasında olunduğunu söyleyerek, "Teftiş Kurulu Başkanımla beraber iki müfettiş de olaya derhal müdahale etmiş durumdalar. Bir taraftan Savcılık soruşturması normal seyrinde devam ediyor" dedi. Bakan Akdağ, kendilerine verilen bilgiye göre, yangının sabah saat 2.00 sıralarında ikinci bodrum katında radyoloji hizmetinin verildiği yerde başladığını belirterek, "Yangının çıkış sebebiyle ilgili şu anda bir şey söyleyebilmem mümkün değil. Bunlar teknik araştırmalar, değerlendirmeler sonucunda ortaya konabilir. Buranın üst katında acil ve acil gözlem bölümü var. Daha sonraki üst katlarda poliklinikler, idari bölümler ve ondan sonraki üst katta ise yoğun bakım alanları var. Aslında yoğun bakım alanları birkaç kat üstte bulunuyor" dedi.

Ekiplerin çok kısa sürede hastaneye intikal ederek yangını söndürdüklerini kaydeden Bakan Akdağ, şunları söyledi:  "Hastanede genişlemesi kısa sürede önleniyor. Yoğun bakımdaki hastalar da bu arada tahliye ediliyorlar. Tabi, yoğun bakımdaki bu hastaların tahliye işlemi o esnada zor bir süreç. Oradaki sağlık çalışanları kendilerini de riske ederek hastalarını ayakta tutmak için gayret gösteriyorlar. Yoğun bakım bu yangının çıktığı yerden çıkan bir şaft, boşluk alanı var. Malum binaların yukarısına doğru bu boşluk alanı uzanır. Buralardan kablolar geçiyor. Yangın bu boşluk alanından yukarıya kadar sirayet ediyor. Ama bizzat alevin etkisinden çok, yoğun bir duman çıkarıyor. Yoğun bakım alanları da bu dumandan çok etkileniyor. İtfaiyenin gayretli çabaları ve buradaki sağlık çalışanlarının fedakar çalışmaları ile yoğun bakımdaki hastalar ve yenidoğan yoğun bakımdaki hastalar tahliye ediliyor. Bana burada gece nöbetçi olan arkadaşların verdiği bilgiye göre, yoğun bakımda 16 hasta, yenidoğan yoğun bakımda 13 hasta var. Yani toplamda bu iki alanda 29 hasta var. Bu hastalardan erişkin yoğun bakımda yatan hastaların önemli bir bölümü solunum desteğine bağlı hastalar. Yine burada hayatını kaybeden sekiz hastanın ikisinin beyin ölümü beklenen hastalar olduğu ifade edildi. Tahliyeler gerçekleşiyor. Süratle buraya intikal eden ambulanslar ile hastalar başka hastanelere naklediliyorlar. Sonuç itibarıyla özellikle erişkin yoğun bakım servisi hadiseden en ziyade etkilenen alan olarak karşımıza çıkıyor. Burada tedavi görmekte olan hastalardan sekizi olay sırasında hayatlarını kaybediyorlar."

 

"Yangın söndürme tüpleri boş muydu?"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Akdağ, yangın söndürme tüplerinin boş olduğu yönündeki iddialara ilişkin olarak, "Yangın çok kısa bir sürede söndürülmüş. Bu tür spekülatif ifadelerde kimsenin bulunmaması lazım. Soruşturma yürütülüyor. Soruşturmanın sonuçları en kısa sürede ortaya çıkacaktır. Bu soruşturma en ufak bir yanlışı, ihmali, eksiği ortaya çıkarırsa tabi ki o hususta gerekenler hem adli hem de idari yönden yapılacaktır. Ancak şu aşamada tahminlere dayalı bir takım spekülatif yorumlar yapmak doğru olmaz. Ancak çok kısa süre içinde müdahale yapılıyor ve yangın söndürülüyor. Müdahalede gecikilse yangın tüm hastaneye yayılsa daha kötü olacaktı" dedi.

Ölüm ve yangının çıkış sebebinin ancak soruşturma sonucunda ortaya çıkacağını kaydeden Bakan Akdağ, hastanenin bazı bölümlerinde faaliyetlerin de devam ettiğini bildirdi.