Türkiye birinci oldu

Dijital ölçümler alanında önde gelen kuruluşlardan comScore Inc. Türkiye'deki internet kullanıcılarının davranışlarına ilişkin ilk raporunu yayımladı. Buna göre Türkiye internet başında geçirilen saatler ve girilen sayfalar konularında birinci oldu.

27 Mayıs 2009 Çarşamba, 09:42

comScore İnc. tarafından bugün yayınlanan Türkiye ile ilgili verilere göre Türkiye'de Nisan ayında 17.8 milyon kişi, bir ev veya işyerinde internete bağlandı. Böylece Türkiye, internet kullanıcısı konusunda Avrupa ülkeleri arasında 7. sırada yer aldı.

Bu arada, Türkiye, internet başında geçirilen zaman açısından da Avrupa birincisi oldu. Türkiye, internete bağlananlar, ortalama olarak ayda 32 saat internet kullandı.

Avrupa'nın en çok internet kullanıcısı olan ülke, 40 milyon ile Almanya oldu. Almanya'yı 36.8 milyon ile İngiltere, 36.3 milyon ile Fransa izliyor. Rusya 31.3 milyon kullanıcı ile dördüncü, İtalya 21.2 milyon ile beşinci, İspanya da 18.6 milyon ile altıncı oldu.

Türkiye, 17.8 milyon kullanıcısı Avrupa'nın 7. iken Doğu Avrupa ülkeleri arasında Rusya'nın ardından ikinci sırada bulunuyor.


İnternet başında geçirilen süre

Aynı araştırma da internet başında geçirilen saatler açısından Türkiye'nin, 32 saat ile ve büyük bir farkla birinci olduğunu ortaya koydu. İlk üç sırada 29 saat ile İngiltere ve 28 saatle Fransa da bulunuyor.

Bu arada, girilen sayfaların sayısı açısından da Türkiye, ortalama 3 bin 44 sayfa ile önde görülüyor. Nisan ayında sonra girilen sayfa sayısı açısından Türkiye'den 2 bin 971 ile Fransa, 2 bin 777 ile Finlandiya geliyor.

İnternet cafeler ve mobil telefonlardan internet kullanımının dikkate alınmadığı araştırmayı gerçekleştiren comScore Avrupa Genel Müdürü Mike Read ise bu konuda yaptığı açıklamada "Türkiye'deki on line kullanıcıları, hem kişi başına süre, hem de kişi başına girilen sayfalar açısından diğer Avrupa ülkelerini çok üzerinde" dedi.


Sosyalleşme ve eğlence sitelerinin etkisi

Mike Read, Türkiye'in önde olmasında sosyalleşme ve eğlence sitelerinin kullanımının çok etkili bir faktör olduğuna dikkat çekerken bunun yarattığı çok iyi pazarlama ve reklam olanaklarının altını çizdi.

Bu arada, Türk internet kullanıcıları, en çok Google'ye giriyor. Nisan ayında Türkiye'de 16 milyondan fazla kullanıcı, Google'ye bağlandı. İkinci ve üçüncü sıralarda ise 15.5 milyon ile Microsoft ve 12.8 milyon ile Facebook bulunuyor. Bu arada, Ekolay ve Fanatik sahibi DOL, 10.1 milyon ile dördüncü oldu.