"Madrid'teki Uçak Kazasında hatalı pilotmuş"

İspanya'nın başkenti Madrid'de meydana gelen ve 153 kişinin ölümüne yol açan uçak kazasıyla ilgili görüntüleri izleyen Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Zapatero, "Pilot, kalkışta uçağı pistin sonuna kadar sürmüş ama gerekli olan normal yüksekliği elde edememiş" dedi.

22 Ağustos 2008 Cuma, 13:45

Kanarya Özerk Yönetim Başkanı Paulino Rivero, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero ile bugün yaptığı görüşmeyle yaptığı açıklamada, havaaalanı yer hizmetleri firması AENA'nın elinde bulunan görüntüleri izleyen Zapatero'nun kendisine "Uçağın, kalkış anında pistin sonuna kadar gittiğini gördüğünü" açıkladı.
Görüntülerin kalitesinin çok kötü olduğu ve uçağın uzaktan görüldüğü de açıklanırken, uçağın motorunun alev aldığının da gözlenmediği ifade edildi.
Bu arada, Spanair hava yolu şirketinin sigorta anlaşmalarının çok iyi olduğu ve kazada ölenlere ve yaralananlara verilecek tazminatlar için Mapfre adlı sigorta şirketi ile görüşmelerin başlatıldığı bildirildi.

Kazada ölen 153 kişinin aileleri ise kendilerine resmi kaynaklardan bilgi verilmediğinden yakınırken, "Bizi kandırıyorlar, gerçeği, adaleti istiyoruz" dediler.
Aileler ortak hareket etmek için dernek kuracaklarını ve sonuna kadar gideceklerini belirtti. Bazı yolcuların, uçağın arızalı olduğu endişesiyle ilk piste çıktıktan sonra tekrardan hangara geri döndüğü sırada uçaktan inmek istediklerinin ortaya çıkmasından dolayı, aileler Spanair'i zorla yolcularını uçurmak istemekle de suçluyor.

Uçak kazasının kurbanları için havayolu şirketi Spanair'in 50 milyon avroya yakın tazminat ödeyebileceği belirtildi. İspanyol basını, Spanair'in ölen ve yaralananlar için 40-50 milyon avro tazminat ödemesi gerekebileceği ifade etti. Kazanın kesin sebebinin en erken üç ay içinde belli olabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, akşam saatlerine kadar 62 cesetteki DNA testinin tamamlaşmış olacağı ve yarından itibaren karşılaştırmanın yapılarak kimliklerin belirlenmesine başlanacağı açıklandı.
Kazada yaralanan 19 kişiden ise sadece 3'ünün durumunun ağır olduğu duyuruldu.