"Zaman ana faktör"

Filistin lideri Mahmud Abbas ile Beyaz Saray'da görüşen ABD Başkanı Barack Obama İsrailliler ile Filistinliler arasında barış yolunda ilerlemeler kaydedilebileceğine inandığını belirtti. Abbas ise, acil harekete geçilmesi gerektiğini belirterek ''süreçte zaman ana faktör'' ifadesini kullandı.

29 Mayıs 2009 Cuma, 06:44

ABD Başkanı Barack Obama, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

İlk kez görüşen iki lider, Oval Ofis'te yapılan görüşmenin ardından çıkışta kendilerini bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Obama, İsrailliler ile Filistinliler arasında barış yolunda ilerlemeler kaydedilebileceğine inandığını belirtirken, Abbas ise bu tür ilerlemelerin aciliyetine dikkati çekti ve ''süreçte zaman ana faktör'' ifadesini kullandı.

İsrail'den verdiği taahhütleri yerine getirmesini ve Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesini durdurmasını bir kez daha isteyen Obama, bir Filistin devletinin kurulmasından yana olduğunu bildirdi.

Obama, ''İki devletli çözüme inanıyorum. Tarafların, İsrail-Filistin anlaşmazlığına çözüm öneren uluslararası plan olan yol haritasında yerine getirmesi gereken yükümlülükleri var, buna yerleşim birimi inşasının durdurulması da dahil'' diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile geçen hafta görüştüğünü de hatırlatan Obama, ''Yerleşim birimlerinin durdurulması konusunda kendisiyle çok açık konuşmuştum'' ifadesini kullandı.