Son Haberler

A+ A-

Almanya'da "seçenek modeli"

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, ülkede doğan ve yaşayan göçmen gençleri 18 ile 23 yaş arasında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorunda bırakan ''seçenek modelini'' gözden geçireceklerini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 29 Mayıs 2009 Cuma, 09:14

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Berlin Türk Cemaati (TGB) tarafından Türkevi'nde düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Almanya'nın geleceğini göçmenlerle birlikte şekillendirmek istediklerini belirterek, ''seçenek modelinin'' de gözden geçirileceğini ifade etti.

Almanya'da diğer ülkelerden diploma almış yaklaşık 500 bin kişi bulunduğuna da işaret eden Böhmer, bu insanların diplomalarının Alman diplomalarıyla eşit düzeyde görülmediği için istedikleri işlerde çalışamadıklarını, bu durumun bir an önce değişmesi gerektiğini kaydetti.

Göçmenlerin Alman toplumuna uyumlarının gelecekte daha da fazla önem kazanacağını belirten Böhmer, bu nedenle küçük yaşlarda eğitime başlanılmasına büyük önem verdiklerini, göçmen çocuklara yatırım yapmanın ülkenin geleceğine yatırım yapmak anlamına geldiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de uyum konusuna büyük önem verdiğini ifade eden Böhmer, başbakanlıkta düzenlenen törenle aralarında 3 Türk'ün de bulunduğu 16 göçmen kökenli Alman vatandaşına vatandaşlık belgelerini vermesinin bunun bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhuriyet İMECESİ