Barack Obama yönetiminin ilk isteği

ABD, Avustralya hükümetinden, Guantanamo üssünde tutulan tutsaklardan bir kısmını alması için resmi istekte bulundu. Söz konusu talep, ABD Başkanı Barack Obama yönetimince yapılan ilk istek olması açısından önem taşıyor.

30 Mayıs 2009 Cumartesi, 06:02

ABD, Avustralya'dan, Guantanamo üssünde tutulan tutsaklardan bir kısmını alması için resmi istekte bulundu. Söz konusu talep, gelecek yıl içinde Guantanamo'daki üssü kapatma planları yapan ABD Başkanı Barack Obama yönetimince yapılan ilk istek olması açısından önem taşıyor. Avustralya medyasında yer alan haberlerde söz konusu isteğin, tutsaklar arasında bulunan ve aslen Çin'in Sincan bölgesinden olan bir grup Uygur Türk'ünü kapsadığı belirtildi.

Avustralya Savunma Bakanı Stephen Smith'in sözcüsü, ABD yönetiminden gelen söz konusu resmi isteği teyit ederek, ''Avustralya hükümeti kendisine iletilen söz konusu resmi istek konusunda, tek tek dava temelinde ve hükümetin katı kurallarla sınırlandırılmış göç ve ulusal güvenlik gereksinimleri uyarınca dikkatle düşünecek'' dedi.

Sözcü, ABD'nin Avustralya'dan almasını istediği kişilerin terörizmle ilişkilerinin bulunmadığının ABD makamlarınca belirlendiğini de sözlerine ekledi.

Çin hükümetinin Guantanamo'daki bir grup Uygur tutsağın Çin'e teslim edilmesi için Washington hükümetini sıkıştırdığı, buna karşın Amerikalı yetkililerin, söz konusu kişilerin Çin'e teslim edilmesi durumunda bu kişilere nasıl davranılacağından duyulan kaygıyı ifade ettiği biliniyor.