Canwest, Türkiye pazarından çekildi

Metro FM, Süper FM, Joy FM ve Joy Türk radyolarının bir kısım hisselerini iki yıl önce TMSF'den satın alarak Türk medya sektörüne giren Kanadalı medya grubu Canwest, Türkiye pazarından çıktı.

30 Mayıs 2009 Cumartesi, 07:04

Kanadalı medya grubu Canwest ört radyodaki hisselerini de sektör dışından bir kurum olan Spectrum Medya Grubu'na sattı. Satış bedeli konusunda bir bilgi verilmedi. Canwest'in Türkiye Başkan Yardımcısı Fatih Akol, şirket hisselerinin satış işleminin kesinleştiğini belirterek " Satış bedeli hakkında net bir bilgi verebilmem doğru olmadığı gibi, ticari sır kapsamına girdiği için kurumsal yapımız gereği bu tür konularda yorum yapamıyorum" dedi. 
 

"Küresel kriz öncelik sıramızı değiştirdi"

Akol, satış işleminin kesinleşmesi dolayısıyla yaptığı açıklamada, 'Canwest neden geldi neden gidiyor'şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

"Türk medya pazarının hızlı büyüyen medya pazarlarından birisi olması, bu pazarın diğer hızlı büyüyen pazarlar ile kıyaslandığı zaman, pazar büyüklüğü, coğrafi konumu, medya insan kaynakları alt yapısı, bölgesel büyümeye zemin oluşturabilme altyapısı, piyasalara sık sık çıkmayan bir grup medya varlığının aynı anda Türk medya pazarında satışa sunulması ve Türkiye' nin Avrupa Birliği çıpası Canwest in Türk medya pazarına girmek istemesinin temellerini oluşturmuştur. Ancak yaşanan global kriz yeryüzündeki hemen her firmanın öncelik sırasını değiştirdiği gibi, Canwest' in de öncelikler sırasını değiştirmiştir."
 

"Hukuki altyapı yabancı yatırımcıyı kısıtlıyor"

Akol, Türkiye pazarında geçen süreci ve küresel krizin etkilerini ise şu sözlerle değerlendirdi:

"Malumunuz, Canwest Türkiye' nin önde gelen medya gruplarının birisini alıp Türkiye' de köklü bir medya yatırımı yapmak istemiş ve TMSF' nin Star TV ihalesine girerek 306 milyon dolara kadar ihale fiyatını yükseltmiş, Türkiye'nin önde gelen medya grupları ile yarışmış ve bu yarış esnasında Türkiye' nin çok değerli dört radyo markasını yani Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Türk markalarını bünyesine katarak Türkiye radyo sektöründe liderlik konumuna gelmiştir. Canwest radyo sektörüne yaptığı yatırıma ek olarak, Türkiye'deki operasyonları çerçevesinde, Türk medya pazarında sürekli olarak yatırım alternatiflerini değerlendirmiş ve yatırımlarını artırmaya çalışmıştır. Ancak, gerek mevcut medya sahiplilik hukuki altyapısının müsaade etmemesi ve gerekse de global krizin yarattığı ekonomik daralma Canwest' in önceliklerini bir kez daha gözden geçirmesine ve Türk piyasalarından en azından bir süreliğine çekilme kararı almasına neden olmuştur."

"Ayrılık nedeninde hukuki ve regülasyonlarla ilgili unsurlar var mı" sorusuna Akol şu yanıtı verdi: "Canwest in Türkiye pazarından çekilmesinin bir çok nedeni var ve yabancı yatırımcı kısıtlama nedenini bu nedenlerden birisi olarak sayabiliriz."

 

"Pazara olan inancımız yükseldi"

Canwest'in Türkiye pazarına gelecekte yeniden dönme ihtimaliyle ilgili olarak da Fatih Akol şunları söyledi:

"Canwest, Türkiye'ye yatırım yaptığı günden itibaren, Türk medya grupları, Türk Medya çalışanları ve diğer birçok medya oyuncusu tarafından oldukça sıcak karşılanmış ve çok kısa bir zaman içerisinde Türk medya dünyasının bir parçası olabilmiştir. Kaldı ki, Türk medya pazarının hızlı büyüyen pazarlardan birisi olması, pazarın büyüklüğü, coğrafi konumu, medya insan kaynakları alt yapısı, bölgesel büyümeye zemin oluşturabilme altyapısı ve Türkiye'nin Avrupa birliği çapası Canwest in Türk medya pazarına girerek önceden tespit ettiği pazar gerçeklerini yakından tanımasına vesile olmuş ve Türk pazarına olan inancını artırmasına vesile olmuştur.Dolayısıyla, Canwest' in bu pazara geri dönmesi kesinlikle şaşırtıcı olmayacaktır."

"Radyoculuk sektör oldu"

"Grup radyolarını nerede aldınız hangi noktada satıyorsunuz,ne kadar yatırım yaptınız" sorusuna Akol'un yanıtı şöyle oldu" Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Türk' ü yatırımlarımız ile birlikte, 65 milyon dolara mal ettik. Gerek marka değerleri gerekse de ticari bütünlükleri açısından oldukça değerli ürünler olarak aldık ve bu ürünlere önemli değerler katarak devir ediyoruz.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Canwest öncesinde Türkiye' de radyoculuk bir hobi işi yada medya gruplarını tamamlayan bir ufak tamamlayıcı enstrüman olarak görülüyor ve pek de ciddiye alınmıyor idi. Canwest ile radyoculuk gerçek anlamını kazandı! Radyoculuk, tamamlayıcı bir enstrüman yada bir hobi işi olmaktan çıkıp ciddiye alınan bir sektör halini aldı. Kaldı ki, yüzde 37 ile televizyondan sonra en çok tüketilen bir medya ürünü olan radyonun ciddiye alınmaması da Canwest' in Türkiye'ye girmesi esnasında önemli bir fırsat olarak değerlendirilmiştir."