Lenin heykeli tartışma yarattı

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde 15 yıl önce kıyıya vuran ahşap Lenin heykelinin sergilenmesine yönelik düşünceler, tartışmaları da beraberinde getirdi. TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve AKP Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, heykelin açık havada sergilenmesi veya bir yere dikilmesinin doğru olmayacağını söyledi.

30 Mayıs 2009 Cumartesi, 08:35

Eski dışişleri bakanı, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve AKP Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, heykelin bir hikayesi olduğuna inandığını ama açık havada sergilenmesi veya bir yere dikilmesinin doğru olmayacağını söyledi.

Yakış, ''Heykelin dikilmesini uygun görmem. Doğru olmaz. Ama bir eserdir, sergilenebilir. Bir müzemiz olsa bir köşesinde sergilenebilir'' dedi.

Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak ise, turizm çevrelerinden gelen talepler doğrultusunda heykelin bir kent müzesi oluşturularak, sergilenmesi yönünde çalışmalara başladıklarını belirtti.

Sergilemeyi planladıkları heykelin turizme katkı sağlamasını beklediklerini savunan Albayrak, konuyu incelediklerini dile getirerek, ''Biz bu heykeli, önümüzdeki dönemde kuracağımız kent müzesinde uzun yıllar saklamayı düşünüyoruz. Kültürel anlamda, turizm alanında katkısı olacağını düşünüyoruz'' dedi.