Öldü diye ailesine teslim edildi...

Balıkesir'de 9 yıllık tedavinin ardından tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen, ancak iki gün sonra ''öldü'' denilerek kutu içinde ailesine teslim edilen bebek yaşadığı anlaşılınca tekrar tedavi altına alındı. Fakat minik bebek yaşama tutunamadı.

30 Mayıs 2009 Cumartesi, 12:39

Balıkesir Sütlüce Mahallesi'nde oturan ve bebekleri olmadığı için 9 yıldır tedavi gören Hüseyin-Hatice Bölme çifti, 6 ay önce gerçekleştirilen ''tüp bebek yöntemi'' sayesinde dünyaya gelecek ikiz bebeklerine kavuşmanın hayalini kurarken, anne adayı 23 Mayıs'ta ''kanama'' şikayetiyle Balıkesir Doğumevi'ne kaldırıldı.

Genç kadının doktoru, muayene ettiği hastayı ''erken doğum riski'' şüphesiyle doğumevine yatırdı. Doğumevinde yatarken şikayetleri gittikçe artan genç kadın, 28 Mayıs gecesi yapılan müdahaleyle erkek bebeklerini dünyaya getirdi. Ancak ölü doğan bebeklerden biri ailesi tarafından defnedilirken, yaklaşık 550 gram ağırlığında dünyaya gelen ve ''Halil'' adı verilen diğer bebek kuvöze konuldu.

Anne, doğumevinden taburcu edilirken, bebeğin tedavisini üstlenen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. S.G.T, doğumdan yaklaşık 36 saat sonra baba Hüseyin Bölme'yi telefonla arayarak, bebeğin öldüğünü bildirdi. Bunun üzerine kardeşinin eşiyle doğumevine giden Hüseyin Bölme, gerekli işlemleri yaptıktan sonra hastane görevlilerince kantinden alınan bir karton kutuya konulan bebeğin cesedini teslim aldı.

 

Yaşadığı anlaşıldı

Hastaneden ayrıldıktan sonra bebek için kefen dahil defin malzemelerini alan baba Bölme, yaklaşık 2 saat süren alışverişin ardından evine gitti. Hatice Bölme, defin öncesinde bebeğini son kez görmek isteyince, kutu içinde sargı bezine sarılı bebek anneye getirildi. Bölme'nin baktığı sırada bebeğin hareket etmesi üzerine aile bebeği hemen evin yakınındaki bir özel hastaneye götürdü. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından kuvöze konulan bebek, tam donanımlı ambulansla, bir doktor ve hemşire gözetiminde Bursa'daki hastaneye sevk edildi.

Halil bebek, dünden beri tedavi gördüğü Bursa'daki özel hastanede bu sabah hayatını kaybetti.
 

''Sorumluların hesap vermesi gerekiyor"

Bebeğin cenazesini teslim alarak Balıkesir'e giden baba Hüseyin Bölme, şöyle konuştu:
''Doğumda 'Biri öldü, biri yaşıyor' denildi. Yaşayan bebeğimiz de 36 saat yaşadı kuvözde. Dün hastaneden beni aradılar, 'Bebeğiniz öldü, gelin alın' dediler. Hastaneye gittik, ölüm raporunu falan aldık. Bebeği sargı bezine sarmışlar elime verdiler. 'Böyle ayıp olur' dedim, gidip bir kutu getirdiler. Çocuğu kutuya koyduk. Bebeği aldığımızda saat 14.00 civarıydı. Hastaneden çıkınca bebeğin defni için gereken malzemeleri aldık. Eve gittiğimizde saat 16.00'yı geçiyordu. Hanım, çocuğun yüzünü son kez görmek istedi. Açtığımızda yengem bebeğin yaşadığını fark etti. Hemen Balıkesir'deki özel bir hastaneye kaldırdık. Burada 1-2 saat müdahale edildikten sonra ambulansla Bursa'ya getirdik. Buradaki doktor, bebeğin dışarıda çok kaldığını, akciğerlerinin havasızlıktan zedelendiğini ama kurtarmaya çalışacaklarını söyledi. Ancak bebeği kaybettik.

Balıkesir Doğumevindeki doktor, bebeğin yaşasa da sakat kalabileceğini söylemişti, ben 'Olsun çocuğumu yaşatın' dedim. Benim çocuğum, 'Öldü' diye verildikten 5 saat sonra bile yaşıyordu. Niye 'Öldü' diye rapor verdiler elime? Sorumluların bunun hesabını vermeleri gerekiyor. Ben 9 yıldır evlat hasretiyle yaşıyorum. Bakmasak çocuğu canlı canlı toprağa koyacaktık. Adalete başvuracağız, ben yandım başka aileler yanmasın.''
 

İl sağlık müdürünün açıklaması

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan da iddiaların doğru olduğunu, ''Öldü'' denilerek ailesine teslim edilen bebeğin daha sonra yaşadığının anlaşıldığını belirterek, şunları söyledi:

''Olay çok üzücü, kesinlikle yaşanmaması gereken bir olay, soruşturma başlattık. Bebeğin bu sabah Bursa'da hayatını kaybettiğini öğrendik, çok üzgünüz. Bir bebeğin, ölmeden 'Öldü' diye hastaneden çıkartılması kabul edilemez bir şey. Olayın sorumluları ortaya çıkarılacak ve hem idari hem de hukuki yönden gerekenler yapılacak.''

Olayla ilgili Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından Bakan Recep Akdağ'ın talimatıyla soruşturma başlatıldı.