Yine 'kriz teğet geçecek' dedi

Gaziantep İl Kongresi'ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ben baştan 'Kriz teğet geçecek' dedim. Rahatsız oldu birileri. Ne diyecektim, 'Yıkılacağız' mı diyecektim? Evet 'Teğet geçecek' dedim ve teğet geçiyor. En az zararla atlatacağız biz bu krizi." şeklinde konuştu.

31 Mayıs 2009 Pazar, 14:11

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ne zaman bizim taleplerimiz, isteklerimiz kabul edilirse, o zaman IMF ile anlaşma imzalanır, kabul edilmezse imzalanmaz'' dedi.

Erdoğan, AKP'nin Gaziantep İl Kongresi'ne katılarak IMF ile ilişkileri konu alan şu değerlendirmede bulundu:
 

"Bize, 'IMF ile anlaşma olsun' diyorlar. Kusura bakmayın ülkemin menfaatlerine halel getiremem. IMF ile anlaşma, karşılıklı taleplerimiz kabul görürse imzalanır. Neredeyse 1 yıldır IMF ile görüşmeler devam ediyor.

Bundan önce IMF ne getirirse kabul ediliyor, imza atılıyordu. Bunların içinde ANAP'ta var, MHP'de var, CHP'de var. Şu anda siyaset yapan partilerin hepsi IMF ile anlaşmalara imza attı.

Biz daha 6 yıl oldu iktidara geleli. Dur bakalım IMF ile Türkiye'nin ilişkileri 10 yıllık değil. Bunları bil, ona göre konuş. Oradan bizi vurmaya kalkanlar, yanlış yere ok atarlar. Dikkat etsinler, o ok döner, sonra onları vurur"


Ekonomik kriz ile ilgili değerlendirme

Erdoğan, dünyanın ekonomik bir krizle karşı karşıya olduğuna işaret ederek, bu krizin Türkiye'yi de etkilediğini ancak bu etkiyi en az zararla atlatmaya çalıştıklarını bildirerek şöyle devam etti:
"Krizin çıktığı ilk günden bu yana bir yandan krize karşı tedbirler almaya çalışırken, bir yandan da moral bozmaya, krizin etkisinden yararlanmaya çalışanlara, krizi derinleştirmeye çalışanlara karşı mücadele ettik. Daha krizin ilk gününden itibaren eski alışkanlıkları depreşenler, krizin bu ülkeyi büyük sıkıntılara sebep olacağını, krizin deprem etkisi yapacağını savunmaya başladılar.

Parası olanlar, krizi bahane edenler, yatırıma gitmediler. Ama hamdolsun kriz karşısında dik durduk, hem de bu anlayış karşısında eğilmeden bükülmeden yolumuza devam ettik.

Ben baştan 'Kriz teğet geçecek' dedim. Rahatsız oldu birileri. Ne diyecektim, 'Yıkılacağız' mı diyecektim? Evet 'Teğet geçecek' dedim ve teğet geçiyor. En az zararla atlatacağız biz bu krizi"