"Otomotiv sektörünün çökmesi 'yıkıcı' olur"

ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada, otomotiv sektöründe meydana gelecek bir çöküşün "yıkıcı" olacağını belirtti. Amerikan otomotiv devi General Motors'un (GM) planı değerlendiren Obama, firmanın yeniden ayağa kalkmasına ve randımanını artırmasına yardımcı olacağını da ifade etti.

01 Haziran 2009 Pazartesi, 17:56

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan otomotiv devi General Motors'un (GM) planının uygulanabilir ve sonuç alınabilir olduğunu belirterek, planın GM'nin yeniden ayağa kalkmasına ve randımanını artırmasına yardımcı olacağını ifade etti.

General Motors'un (GM) iflas sürecinden hızla çıkacağından emin olduğunu ifade eden Obama, şirketin ayakları üzerinde durabilmesi için hükümetin ek 30 milyar dolar vermeye hazır olduğunu kaydetti.

Hükümetin yeni GM'nin yüzde 60'ına sahip olacağını, ancak bunun bazı tartışmalara yol açabileceğini söyleyen Obama, "yapmadığı ve yapmak istemediği şeyin GM'yi yönetmek olduğunu" vurguladı.

Obama, şirketle ilgili kararları sektördeki yöneticilerin vereceğini, hükümetin çok kritik alanlar haricinde idareci rolü oynamaktan kaçınacağını vurgulayarak, "amaçlarının GM'nin yeniden ayakları üzerinde durabilmesi ve bu durumdan hızla kurtulması" olduğunu kaydetti.

General Motors (GM), bugün iflas koruma başvurusunda bulunmuştu.

ABD Başkanı Obama'nın, GM'yi küçülterek daha etkin bir çalışma yapısına kavuşturma ve hisselerin çoğunluğunu Amerikan yönetimine devretmeyi amaçlayan planı çerçevesinde, şirkete 90 güne kadar iflas koruma hakkı getiriliyor.

Hükümet, borçların azaltılması, istihdam maliyetlerinin düşürülmesi ve fabrika kapatmalar için şirkete 1 Haziran'a kadar süre tanımıştı.

Bir zamanlar dünyanın en büyük otomotiv şirketi olan, ABD'nin ekonomik gücü ve dinamizmini temsil eden GM 1908 yılında kuruldu.

Küresel ekonomik krizin kötü etkilediği ve ABD yönetiminin 20 milyar dolar kredi verdiği GM, 34 ülkede kamyon ve otomobil üretiyor.

Bünyesinde Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, HUMMER, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall ve Wuling gibi markaları bulunduran GM, geçen yıl 8,35 milyon adet otomobil ve kamyon sattı.