İnternette kavuştular

Adana'da yaşayan bir genç, Sarıkamış ilçesinde ilkokula giderken aşık olduğu, ancak ailelerin farklı illere taşınması sonucu görüşemediği kızı 15 yıl sonra Facebook adlı sitede bularak evlendi. Çiftin nikahı aşklarını başladığı yerde, Sarıkamış'ta yapıldı.

23 Ağustos 2008 Cumartesi, 08:37

Adana'da yaşayan Fatih Baltacı (25), Kars'ın Sarıkamış ilçesinde ilkokula giderken ''aşık'' olduğu, ancak 3. sınıfta ailelerinin farklı illere taşınması sonucu görüşemediği Şule Güner'in izini 15 yıl sonra internetten bularak evlendi.

Ulusal bir gazetenin Adana Bölge Müdürlüğünde muhabir olan Baltacı, ailesinin memur olması nedeniyle ilkokul 3. sınıfa kadar Kars'ın Sarıkamış ilçesinde eğitim gördü. Bu sırada Baltacı ile aynı sınıfta eğitim gördüğü Şule Güner arasında bir yakınlaşma başladı.
Ailelerinin ''çocukluk aşkı'' olarak gördüğü Baltacı ve Güner, ders aralarındaki 10'ar dakikalık tenefüs saatleri dahil her fırsatta bir araya gelerek zamanlarını birlikte geçirmeye çalışırken, 9 yaşına geldiklerinde ayrılmak zorunda kaldı.
Fatih Baltacı, ailesiyle Mersin'e, Güner ise ailesiyle Kocaeli'nin Gebze ilçesine taşındı. Günün şartlarında iletişimin kolay olmaması nedeniyle geçen zaman içerisinde ''çocukluk aşkları'' birbirlerinden tamamen koptu.
Baltacı, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Adana'da ulusal bir gazetenin bölge müdürlüğü bürosunda muhabir olarak çalışmaya başladı.
Baltacı, geçen yıl arkadaşlarının tavsiyesi üzerine sosyal paylaşım sitesi Facebook'a üye olduğunu ve eski dostlarını yeniden bulmaya başladığını belirtti.
Aradan geçen 15 yıla rağmen çocukluk aşkı Şule Güner'i aramaktan hiç vazgeçmediğini ifade eden Baltacı, şunları kaydetti:
''Üniversitede eğitim görürken bile internet sitelerinden Şule Güner adını aradım. Ancak, onun izine rastlayamadım. Sonunda bir gece, dünyaca ünlü Facebook sayesinde Şule'ye ulaştım. Beni hatırlamamasından veya görüşmek istememesinden korkuyordum. Aradan uzun yıllar geçmişti. Ancak, ikimizde de birbirimize olan ilginin kaybolmadığını gördüm. Sanal ortamda karşılaştığımız ilk günden itibaren günler hatta haftalarca internet üzerinden veya telefonla görüşmeye başladık. Şule, Yıldız Teknik Üniversitesinde mimarlık eğitimi aldıktan sonra İstanbul'da çalışmaya başlamıştı. Ona olan sevgimi geçen yıl internet üzerindeki görüşmemizde saat 05.00'de yeniden dile getirdim. Sonra da İstanbul'a giderek onunla yüz yüze görüştüm.''
Baltacı, aradan geçen yıllara rağmen tüm yaşadıklarını an ve an hatırladığını, onunla birlikteyken zamanın nasıl geçtiğini hatırlamadığını belirtti.
Durumu ailesine de anlatan Baltacı, daha sonra evlilik için adım attığını belirterek, şöyle devam etti:
''Geçen yılın sonlarına doğru, İstanbul'da Galatasaray Lisesinin önünde ona bir süpriz yaptım. Birlikte İstiklal Caddesi'nde yürürken 14 arkadaşı ellerinde çiçeklerle teker teker Güner'in yanına geldi. Son olarak 15 yılın anısına da ben onbeşinci çiçeği uzatarak, bir sendikadan aldığım megafonla evlilik teklif ettim. Tabii bu sırada caddedeki herkes durup bizi izledi. Sonra teklifi kabul edip, yüzüğü takmasının ardından caddede alkışlar, ıslıklar, hatta çığlıklar yükselmeye başladı.''
Evlenme teklifinin ardından araya aileler girerek geleneklere göre Şule Güner'i ailesinden istediklerini anlatan Baltacı, Gebze'de gerçekleştirdikleri nişanın ardından düğün için hayatlarında önemli bir noktayı oluşturan Sarıkamış'ı seçtiklerini anlattı.
Baltacı, Şule ile ilk kez Sarıkamış'ta tanıştıklarını anımsatarak, ''Düğünümüzün de bu kentte olmasını istedik. Kayak pistinin yanındaki bir otelde gerçekleştirdiğimiz düğünle dünyaevine girdik. Bu sayede 15 yıl önce koptuğumuz Sarıkamış'ta birçok aile dostumuz yeniden bir araya geldi'' dedi.