"Obama'nın konuşması 'içten, dürüst ve gerçekçi"

ABD Başkanı Barack Obama'nın Kahire Üniversitesi'nde yaptığı konuşmayı değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuşmayı “içten, dürüst ve gerçekçi” bulduğunu ifade ederek, "Obama, yapıcı bir lider olduğunu bir kez daha gösterdi" dedi.
Yayınlanma tarihi: 4 Haziran 2009 Perşembe, 13:58

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama'nın “bugünkü ifadeleri ve taahhütleriyle İslam ülkeleri bakımından da barış ve istikrar için ortaklık yapılabilir ve yapıcı bir lider olduğunu bir kez daha gösterdiğini” söyledi.

ABD Başkanı Obama'nın Kahire Üniversitesi'nde yaptığı konuşmayı değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, konuşmayı ilgiyle izlediğini belirtti.

Konuşmayı “içten, dürüst ve gerçekçi” bulduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

“Obama'nın verdiği mesajların gayet açık ve net olduğunu düşünüyorum. Başkan Obama'nın İslam ülkelerinin yurttaşlarının birçoğunun gönlünden geçen duygu ve düşünceleri içtenlikle paylaşması ve bunları bizzat ifade etmiş olması son derece ümit verici.
Ayrıca Başkan Obama'nın bugün Kahire'de söylediklerinin başkan seçilmeden önce söyledikleriyle uyumlu olması tutarlılığının bir işaretidir.
Bölge barışı konularında aldığı pozisyonları da çok isabetli buldum. Dolayısıyla ABD Başkanı bugünkü ifadeleri ve taahhütleriyle İslam ülkeleri bakımından da barış ve istikrar için ortaklık yapılabilir ve yapıcı bir lider olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.”

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.