"Siyasiler susarda, hep başkası konuşur"

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Orgeneral İlker Başbuğ'un son yaptığı açıklamalarla ilgili olarak ''Genelkurmay Başkanı'nın mesajları bize değil, Cumhurbaşkanı ve Başbakanaydı diye değerlendiriyorum. Bu ülkede siyasiler sorumluluğunu yerine getirmezse, konuşması gerektiği yerde susarsa, Türkiye'de hep başkası konuşur'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 6 Haziran 2009 Cumartesi, 11:47

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Dolapdere Yerleşkesi'nde ''Çözüm İçin Diyalog'' başlıklı konferansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un son yaptığı açıklamalar hakkındaki değerlendirmelerinin'' sorulması üzerine Türk, ''Genelkurmay Başkanı'nın mesajları bize değil, Cumhurbaşkanı ve Başbakanaydı diye değerlendiriyorum. Sonuç olarak bu ülkede siyasiler sorumluluğunu yerine getirmezse, konuşması gerektiği yerde susarsa Türkiye'de hep başkası konuşur'' görüşünü savundu.

Türk, ''PKK ile mücadele etmenin ve gelirini kesmenin yeterli olup olmadığı'' sorusu üzerine, meselenin sadece uluslararası güçlerin desteği ve parasal konu olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Ahmet Türk şöyle devam etti:
''Kürtlerle Türklerin ilişkileri Yugoslavya gibi değildir. Hak ve özgürlükler noktasındadır. Kimlikler haklar ve özgürlükler bağlamındadır. Bizim baktığımız şey 'Türkiye'nin bütünlüğü içinde sorunu nasıl çözeriz? Nasıl bir proje? Kürtlerin ve Türklerin talepleri nelerdir? Bu proje nasıl yaşam bulabilir?' Biz modelleri tartışmıyoruz aslında. Zaman zaman örnekler verdiğimizde 'işte bu model olsun' gibi bir anlayışımız yok. Dünyamızda modeller oluşmuş. Türkiye de kendine özgü bir formül bulmak durumundadır. Yurttaşıyla, halkıyla kucaklaşmak barışmak durumundadır. Siz bunu ertelemeye kalksanız, bugün yine Türkiye gündemine gelecek. O zaman, hızla hareket etmek ve akan kanı bir an önce durdurmaya yönelik refleksleri göstermek gerekir diye düşünüyorum.''


'Çözüm İçin Diyalog' konferansı

Ahmet Türk, konferansta yaptığı konuşmada da Türkiye'de değişim ve dönüşüm arzularının ortaya çıktığı dönemlerde, müdahalelerle karşı karşıya kalındığını, gün geçtikçe Kürtlerin kimliğinin varlığının inkar edildiğini ileri sürdü.

Türk, ''Bütün bu yaşanan süreçlerden dersler çıkarıldı mı? Evet. Biz Kürtler olarak önemli dersler çıkardık. Demokrasiye inanan insanlar önemli dersler çıkardı. Türkiye'deki sivil toplum örgütleri sendikalar ve aydınlara baktığımızda bu sorunun artık silahla, şiddetle çözülmeyeceği konusunda bir inanca sahipler'' diye konuştu.

Türk, parlamentoya girdikleri günden beri bu sorunun silahla değil, diyalogla, ortak akılla çözümü konusunda düşüncelerini ortaya koyduklarını ifade etti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.