Güneydoğu'da toz bulutu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne bu yıl yeterli yağışın düşmemesi ve Suriye'de yaşanan kuraklık, 4 gündür bölgeyi olumsuz etkiliyor. Şanlıurfa'da, Suriye üzerinden gelen toz bulutu bölgeye hakim oldu. Bölgede uçak seferleri iptal edildi. Meteoroloji Bölge Müdürü Osman Şimşek, güneyden kuzeye esen rüzgarların çöl topraklarını bölgeye taşıdığını belirtti.

25 Ağustos 2008 Pazartesi, 11:54

Suriye'de başlayan ve güneyden esen rüzgarların etkisiyle Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin gibi komşu illere yayılan toz bulutu, yaşamı olumsuz etkiledi.

Şanlıurfa'da dün yoğun şekilde hissedilen ve görüş mesafesini 800 metreye düşüren toz bulutu nedeniyle Şanlıurfa-Ankara arasında karşılıklı yapılması planlanan uçak seferi iptal edildi. Aynı gün havalanan THY'ye ait yolcu uçağı da toz bulutu nedeniyle Şanlıurfa yerine Gaziantep'e yönlendirildi.

Bölgede etkili olan toz bulutu, şehir içi ve şehirler arası trafikte aksamalara neden oldu. Ev, iş yeri ve araçlar da tozdan etkilendi.

Meteoroloji Bölge Müdürü Osman Şimşek, toz bulutunun Kilis, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Siirt, Adıyaman'ın yanı sıra kısmen Kahramanmaraş'ta etkili olduğunu, Şanlıurfa ve ilçelerinde ise yoğun olarak hissedildiğini söyledi.

Dün öğle saatlerinde Şanlıurfa kent merkezinde görüş mesafesinin 1 kilometreye kadar düştüğüne işaret eden Şimşek, bölgedeki bazı illerde dünkü yoğunluğunda olmasa bile halen toz bulutunun etkisinin hissedildiğini kaydetti.

Öğleden sonra bölgenin kuzey ve batısında hafif sağanak geçişleri beklendiğini bildiren Şimşek, ''Bu durum toz bulutunun dağılmasına neden olacak. Toz bulutu nedeniyle dün sıcaklık 30-35 dereceye kadar gerilemişti. Bugünden itibaren sıcaklığın da birkaç derece artması bekleniyor'' dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne bu yıl yeterli yağışın düşmemesi ve Suriye'de yaşanan kuraklığın 4 günden beri bölgede toz bulutuna neden olduğunu ifade eden Şimşek, ''Suriye'de yaşanan kuraklığın etkisiyle çöl toprağında ufalanma arttı ve güneyden kuzeye doğru esen rüzgarlar toz bulutunu, bölgemize kadar ulaştırdı. Ancak bugünden itibaren tozun dağılmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

Astım hastaları etkilendi

Şanlıurfa Devlet Hastanesi Başhekimi Operatör Dr. İdris Ahmet Çakır da toz bulutunun en yoğun şekilde hissedildiği hafta sonu, hastaneye başvuran astımlı hasta sayısının yüzde 30 civarında arttığını söyledi.

Toz bulutunun özellikle kalp ve astım hastaları ile alerjik rahatsızlığı bulunanları etkilediğini ifade eden Çakır, bölgede toz bulutunun etkili olduğu dönemlerde çocuklar ve yaşlıların dışarı çıkmamalarını tavsiye etti.