Somali'de 3,2 Milyon insan yardıma muhtaç

Somali'de insani yardıma ihtiyacı olanların sayısının, bu yıl yüzde 77 artarak, 3 milyon 200 bine ulaştığı bildirildi. Somali'nin son 17 yılın en kötü güvenlik ortamıyla karşı karşıya olduğu belirtilerek, bu durumun ekonomik faaliyetlere, insani yardımların dağıtımına ağır zarar vererek, genelde ülkedeki insani durumun kötüleşmesine neden olduğu vurgulandı.

25 Ağustos 2008 Pazartesi, 13:34

BM'ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından kurulan Gıda Güvenliği Analiz Birimi'nin hazırladığı rapora göre; Somali'de 1990'ların başından bu yana insani yardıma muhtaç olanların sayısı tırmandı.
Raporda, silahlı çatışmaların, askeri yığınağın, insani yardım görevlilerinin hedef alınmasının, kara sularında korsanlığın artmasının; ekonomik faaliyetlere ve insani yardımların dağıtımına ağır zarar vererek, ülke durumunun kötüleşmesine neden olduğu vurgulandı.
Somali'de, geçici hükümet ve ittifak içinde olduğu Etiyopya birliklerinin radikal dinci isyancılarla çatışmalarının başladığı geçen yıldan bu yana 8 binden fazla sivilin öldüğü, bir milyondan fazla kişinin evlerinden olduğu bildiriliyor.