İzmir bombacıları tutuklandı

İzmir'in Konak ilçesinde geçen hafta meydana gelen patlamayla ilgili İstanbul'da gözaltına alınan 4 kişi adliye'ye sevk edildi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, patlamayla ilgisi olduğu tespit edilen 14 kişinin daha adli işlemlerinin başladığını belirterek, PKK terör örgütünün eylemlerini metropollere kaydırdığına dikkat çekti.

27 Ağustos 2008 Çarşamba, 08:00

İzmir Valisi Cahit Kıraç, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'la birlikte Valilikte düzenlediği basın toplantısında, 21 Ağustosta meydana gelen patlama sonrasında olayın kısa sürede aydınlatılmasına yönelik bilgiler verdi.

Kıraç, patlamada yararlananların sağlık durumlarının iyi olduğunu, sadece bir askerin hala yoğun bakımda tutulduğunu söyledi. Saldırıyı yapanları kınadıklarını kaydeden Kıraç, böyle bir saldırının Türk milletinin birliğini bütünlüğünü parçalamayacağını, aksine birlik bütünlüğü artıracağını belirtti.

17 Ağustosta ''Amed'' kod adlı Bünyamin Sürme, Zeki Bulut ve Gökhan Dönmez'in İstanbul'dan 34 AU 9521 sahte plakalı aracı alarak İzmir'e getirdiklerini ve 3 gün hazırlık yaparak 21 Ağustos sabahı bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini anlatan Kıraç, Türk polisinin üstün başarısıyla olayın faillerinin kısa sürede yakalandıklarını vurguladı.

Kıraç, ''İzmir polisinin gösterdiği istikamet doğrultusunda hareket eden İstanbul ve Diyarbakır polisine teşekkür ediyorum. Bu başarı Türk polisinin başarısıdır. İzmir polisi başarısına bir yenisini eklemiştir. Örgüt eylemlerini kırsaldan metropollere kaydırmıştır. Bu konuda dikkatli ve uyanık olmalıyız'' dedi.
Kıraç, PKK terör örgütü üyesi oldukları ve bu olayla bağlantılı 14 kişinin adli işlemlerinin başladığını ifade etti.
Patlamada hasar gören ev ve iş yerlerinin zararlarının giderilmeye başlandığını ifade eden Kıraç, ''İzmir, huzur dolu yaşamını sürdürecektir. Bu operasyonu başarılı bir şekilde sonuçlandıran il emniyet müdürümüze teşekkür ediyorum. Operasyonda görev alan polislerimizi takdirname ve para ödülüyle ödüllendireceğim'' diye konuştu.
Vali Kıraç, İzmir'in önemli noktalarına mobesa kameralarının yerleştirilmesi için teknik projenin tamamlandığını, kısa süre içerisinde ihalenin yapılacağını vurguladı.

Bu arada, Gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen 3 kişiden 2'si tutuklandı.
Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Savcılığında işlemleri tamamlanan Osman T, Ramazan T. ve Recep Y, ''terör örgütü üyesi olmak'' suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.
İstanbul nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesine çıkarılan şüphelilerden Osman T. ve Ramazan T. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Recep Y. serbest bırakıldı.