"Robot bisiklet" yürütüyor

Felçliler için ayakta durma, yürüme, merdiven çıkma gibi daha önce hayal bile edilemeyecek hareket olanakları sağlayan "Robotik iskelet" geliştiriliyor. Tel Aviv'deki Şeba Tıp Merkezinde klinik denemeleri yapılan "Rewalk" (yeniden yürüme) adlı yarı robotik motorize sistemde, sırta bir aygıt takılıyor, bacaklara mekanik parçalar bağlanıyor ve sinyal gönderiliyor.

27 Ağustos 2008 Çarşamba, 08:31

BBC'nin internet sitesinde yer alan habere göre, "Rewalk" (yeniden yürüme) adlı yarı robotik motorize aygıtı kullananlar, koltuk değneğiyle yürüyor, vücudun üst kısmı ve ağırlık merkezindeki değişiklikle de aygıtı kontrol ediyor.
Kendisi de felçli olan Argo Medikal Teknolojiler şirketinin kurucusu mühendis Amit Goffer'in, çocukluk rüyası olan bu aygıtı tekerlikli sandalyeye alternatif arayışı sırasında geliştirdiği belirtiliyor.
Aygıtı deneyenlerden, 20 yıldır felçli olan eski İsrailli paraşütçü Radi Kaiof, "Rewalk"un hayatını değiştirdiğini söyledi.
Yeniden yürümeyi hayal bile edemediğini, yaralandıktan sonra bunun nasıl bir şey olduğunu unuttuğunu anlatan Kaiof, ayağa kalktığında insanlarla aşağıdan değil, göz göze gelerek konuşabilmesinin önemine dikkat çekti.
Daha önce, Japonlar da benzer bir "Robot giysi" ile felçlilere yürüme olanağı tanıyan bir çalışmaya imza atmıştı. Japonların geliştirdiği "HAL" adı verilen robotik iskelet, ikinci iskelet gibi giyilebilen ve batarya ile çalışan bir özelliğe sahip.