Almanya'da 'vatandaşlık sınavı'

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Almanya genelinde bugün uygulamaya konulan vatandaşlık sınavını savundu. Böhmer, yaptığı açıklamada, vatandaşlık sınavının uyuma daha iyi katkı sağlayacağını belirterek, hükümetin ülkede yaşayan yabancıların Alman vatandaşlığına geçmesini desteklediğini kaydetti.

01 Eylül 2008 Pazartesi, 12:20

Alman Devlet Bakanı Maria Böhmer, Alman vatandaşı olacak kişilerin hak ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olmalarının önemli olduğunu,  böylelikle sadece seçme hakkının kullanılması konusunda değil, siyasette de daha aktif olabileceklerini belirtti. Böhmer, en az lise eğitimini tamamlamış olanların bu sınavı yapmak zorunda olmadıklarına işaret ederek, diğer yabancıların da kurslarla ve internet üzerinden sınava hazırlanabileceklerini söyledi.
Sınav yapılmasını eleştirenlere de cevap veren Böhmer, "Biz, diğer göç ülkelerinin yaptıklarından öğrendik. ABD'de bu şekildeki bir sınav alışılmış bir şey" dedi.

Muhalefetteki Yeşiller Partisi'nin göç politikası sözcüsü Josef Winkler ise sınav düzeyinin çok yüksek olduğu gerekçesiyle yeni uygulamayı eleştirdi. Winkler, yaptığı açıklamada, toplam 310 sorudan en az 61'inin hatalı, çok ağır ya da vatandaşlığa geçişle ilgisi olmadığını öne sürdü. Soruların çoğunun yanlış ifade edildiği görüşüne yer veren Winkler, göçmen çocukların yaklaşık yüzde 17,5'inin de lise mezunu olmadığını, bu gençlerin de Alman vatandaşı olmak istedikleri takdirde vatandaşlık sınavını geçmeleri gerektiğini kaydetti.