Cumhuriyetçi Parti Kongresi

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin, Senatör John McCain'i başkan adayı seçeceği ulusal kongresinin ilk günü, New Orleans ve Louisiana'yı etkisi altına alan Gustav kasırgası yüzünden kısa kesildi. Kongreye ABD Başkanı Bush ve eşi katılarak McCain'e destek verdiler.

02 Eylül 2008 Salı, 07:58

Minnesota eyaletindeki ikiz kentler, St. Paul ve Minneapolis'te gerçekleştirilen Cumhuriyetçi Parti kongresinin ilk gün konuşmacıları, ABD Başkanı George W. Bush'un eşi Laura Bush ve dört günlük parti kongresinin ardından Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığını alması öngörülen John McCain'in eşi Cindy McCain oldu.

İlk önce söz alan Laura Bush, Gustav kasırgasından etkilenenlere yardım için kullanılabilecek internet adreslerini verdi. Ardından, kasırga dolayısıyla Cumhuriyetçi Parti kongresine katılamayan Louisiana gibi eyaletlerin valilerinin videoya kaydedilmiş mesajları yayımlandı. Bu mesajlardan sonra Laura Bush, Cindy McCain ile el ele yeniden sahneye döndü. Laura Bush, bir kenarda beklerken Cindy McCain de kasırganın bölge halkı üzerindeki etkisini azaltmak için Cumhuriyetçi Partililerin yardımlarını aktarabilecekleri internet sitelerinin adreslerini tekrarladı.

Senatör McCain, parti kongresinden bir gün önce, ülkenin önemli bir bölümü doğal felaketle boğuşurken kutlama yapmanın doğru olmayacağını düşündüğünü ifade etmişti. Bu çerçevede, kongrede kullanılmak üzere hazırlanan müzikler veya özel efektler devreden çıkarıldı. 

Sarah Palin sıkıntısı

McCain'in, daha önce sadece iki kez karşılaştığı Alaska Valisi Sarah Palin'i başkan yardımcısı adayı olarak seçtiğini açıklamasının yarattığı şokun etkileri halen sürüyor.

Palin'in özel hayatına ilişkin detaylar tek tek mercek altına alınırken, muhafazakarlığıyla ön plana çıkartılmaya çalışan başkan yardımcısı adayı, McCain'in önüne açıklaması zor skandallarla geldi. Bazı internet sitelerinde, Palin'in dört ay önce dünyaya getirdiği ve Down sendromu taşıyan bebeğinin, aslında 17 yaşındaki kızı Bristol'un bebeği olduğu iddiası ortaya atıldı. Bu iddianın doğru olamayacağını kanıtlamak için Palin, 17 yaşındaki kızı Bristol'un, şu anda beş aylık hamile olduğunu ve yakında bebeğinin babasıyla evleneceğini açıkladı. Okullarda seks konusunda eğitim verilmesine muhafazakar görüşleri çerçevesinde karşı çıkan Palin'in, kendi kızının böyle bir duruma düşmesi, siyasi karşıtları tarafından Palin'in politikalarının eleştirilmesine yol açtı. Diğer taraftan bazı yorumcular, kızına bebeğini aldırması yönünde değil, doğurması ve evlenmesi yönünde destek veren Palin'in bu tutumunun, kürtaj karşıtlarını memnun edeceğini de ifade ediyor.

Palin'in tartışılan ikinci bir skandalı daha bulunuyor. Kısa süre önce Palin'in, hakkında bir soruşturma açılacağını öğrenmesinin ardından avukat tuttuğu ortaya çıktı. Palin, kız kardeşini üzerek boşanan eski kayınbiraderinin işten kovulması için, Alaska Valiliği pozisyonunu kullanmakla suçlanıyor. Siyasi gözlemcilere göre bu mesele, Palin'in evlilik dışı hamile kalan kızından daha fazla üzerinde durulması gereken bir konu. Palin, iddiaları reddederken, suçlu olduğu ortaya çıkarsa bu durum, 4 Kasım'daki ABD başkanlık seçimine çok az bir süre kala McCain'i zor durumda bırakabilir.