Yaşlı ve özürlü aylıkları

Yaşlı ve özürlü aylıkları, doğum yılının son rakamına göre, ödeme dönemlerinin 5 ile 9. günlerinde ödenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2022 sayılı Kanun kapsamında yaşlı ve özürlü aylığı almakta olan 1 milyon 250 bin kişinin aylıklarının her ayın 1'inde Ziraat Bankası şubelerinden ödendiği anımsatıldı.

03 Eylül 2008 Çarşamba, 08:11

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, yaşlı ve özürlü aylıklarının ödeme gününde izdiham yaşandığı vurgulandı. Bu nedenle PTT ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yapılan protokol ile Haziran döneminden itibaren, ödemelerin PTT şube ve iş yerlerinden yapılmasına başlandığı belirtildi. Açıklamada, Eylül döneminden itibaren de ödemelerin zamana yayılarak ve diğer maaş ödeme günleri ile çakışmayacak şekilde yapılmasına başlandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, 1 Eylülden itibaren yaşlı ve özürlü aylıklarını ödeme takvimi şöyle olacak:
-Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar her dönemin 5. günü
-Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar her dönemin 6. günü
-Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar her dönemin 7. günü
-Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar her dönemin 8. günü
-Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar her dönemin 9. günü

Bu ödeme günlerinin tatile denk gelmesi durumunda, tatili izleyen mesai günü ödeme yapılacak.

Ayrıca 85 yaş üzeri yaşlılar ile vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 70'in üzerinde olan ağır özürlülere (230 bin kişi) sorularak, gelen talepler üzerine toplam 27 bin 466 kişinin ödemelerinin evlerinde yapılmasına başlandı.